Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > 11. 2. PhDr. Viktor Blažek: „Těm, kteří životy i štěstí svých rodin svobodě naší obětovali...“

11. 2. PhDr. Viktor Blažek: „Těm, kteří životy i štěstí svých rodin svobodě naší obětovali...“

Rok 1918 nepřinesl pouze samostatnost, ale ukončil i pětileté útrapy milionů obyvatel. Již v průběhu války začala vznikat nejen na hřbitovech pietní místa, která připomínala oběti válečné vřavy, jež často nemohly být důstojně pohřbeny v domovině. Osudy alespoň některých lip svobody i pomníků padlým představila ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové na přelomu roku výstava Památná místa Královéhradeckého kraje.
Příběhy dalších památníků, které se budovaly v oblastech českých, německých i smíšených, přiblíží právě tato přednáška. V Královéhradeckém kraji se pomníků, památníků a pamětních desek dochovalo téměř šest set. Především v česky mluvících oblastech se lidé zbavovali všech upomínek na zaniklou monarchii. Památku vojáků, kteří většinou bojovali v uniformě habsburské monarchie, tak připomínají pomníky s národní symbolikou – lvem či lípou –, sokolskými nebo legionářskými atributy. V oblastech německých se tento trend tak naplno neprojevoval. Pomníky nesly často atributy zaniklé monarchie. I tato částečná podobnost s uniformami německé armády mohla vést k jejich likvidaci po 2. světové válce. Někdy jsou osudy pomníků velmi podobné osudům jejich tvůrců. 

Přednáší PhDr. Viktor Blažek, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově

Začátek v 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP.

Vstupné 60/30 Kč.* Vstupenky zde.
Slevy se vztahují na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP. Děti zdarma.

Tem,-kteri.png