Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Akce > Další akce (Něco navíc...) > Články > ZRUŠENO. 15. 10. Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.: Paříž očima Josefa Čapka

ZRUŠENO. 15. 10. Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.: Paříž očima Josefa Čapka

Přednáška je z důvodu epidemiologické situace zrušena a bude uvedena v náhradním termínu. Děkujeme za pochopení.

Po studiích za „účelem dalšího uměleckého i literárního studia“ podnikl Josef Čapek cestu do Paříže, která byla součástí původně tříletého plánu cestování po Evropě.
Josef Čapek patřil mezi tvůrce neustále hledající. Jeho neutuchající hledání dalo vzniknout neobyčejně rozmanitému dílu, které je dosud čteno, vystavováno a interpretováno. V Paříži Čapek zhlédl mnoho galerií a výstav nejmodernějšího umění, mezi nimiž byla i výstava Nezávislých, do dějin výtvarného umění zapsaná zejména velkou manifestací kubismu. Jeho podněty se však u Čapka-malíře začaly silně projevovat až později. Zato výraznou, a dalo by se říci takřka životní, inspirací mu byly návštěvy a studium sbírek etnografického muzea v Trocadéru, z nichž vzešlo o mnoho let později „Umění přírodních národů“, které bylo vyvrcholením Čapkova vlastního konceptu primitivního umění, jehož jádro vzniklo právě při pařížském pobytu. Přednáška je součástí regionální kampaně Regionální osobnosti.

Začátek je v 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP.

Vstupné 60/30 Kč.  Vstupenky zde.
Slevy se vztahují na seniory, studenty a držitele průkazu ZTP.

Pariz-ocima-JC_3.png