Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Chrámy knih

Chrámy knih

VOLF, Petr. Chrámy knih. Ego!. 11.05.2018, roč. 4, č. 19, s. 20-25

Zaznamenané lidské poznání i fascinující příběhy, krásná literatura a vedle ní dlouhé řady svazků o naší ještě delší historii – tyto poklady si zaslouží příbytky co nejdůstojnější. 

Češi milují knihy. Opravdové knihy, v pevné vazbě, nejlépe plátěné. Dokážou je ocenit, a nic na tom nemění ani nová elektronická média, která by prý měla jednou opravdové knihy nahradit. Panuje zde kult krásných knih, jimiž se dá listovat, jejichž stránky se dají hladit a také voní. Možná to je jeden z důvodů, proč se staví nové knihovny, které patří k tomu nejhezčímu, co se v naší současné architektuře objevuje. 

[...] 

Fenomén: Projektil 

Studio Projektil se na českou architektonickou scénu zapsalo svými velkolepými knihovnami, které byly přijaty laickou i odbornou veřejností. 
Jsou nejúspěšnější. Navrhují, soutěží, vítězí – a tak stavějí, což, jak dobře víme, ještě samo o sobě k úspěchu nestačí. 
Nejprve podle návrhů architektů, kteří mají rádi pistole (stojí za to navštívit jejich web), vznikla Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (2008). Za výrazně betonovou, mnoha otvory perforovanou budovu dostali Grand Prix Obce architektů v kategorii novostavba. O tři roky později slaví úspěch také v Praze, když je v kampusu Českého vysokého učení technického v Praze postavena podle jejich návrhu Národní technická knihovna. Opět betonové jádro, ovšem opatřené skleněným pláštěm, který objekt zjemňuje, uvnitř – podobně jako v Hradci Králové – více než milion knih. 
Budova má zaoblené rohy, takže přísně pravoúhlé sestavě jednotlivých škol dodává změkčující prvek. Když si uvědomíme, jak obtížné je zvláště v Praze dotáhnout jakýkoliv jenom trochu moderněji vypadající projekt domu do konečné fáze, je to bezmála zázrak. Zásadní je, že NTK perfektně funguje jako přirozené pojítko, jako místo setkávání: je to víc než knihovna. 
V roce 2015 stejní architekti prokázali svůj talent i v mnohem menším, lokálním měřítku na pražském Žižkově, kde útulnou, světlem prostoupenou knihovnu vytvořili v prostorách kdysi využívaných prodejnou potravin. Knihovna a kulturní centrum Vozovna (podle blízkosti vozovny tramvají) jsou v přízemí bytového domu, což je pro každého obyvatele výhodné: v okamžiku, kdy dojdou čerstvé knihy, stačí dojít dolů. 

[...]