Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Hejtman: Knihovna je zbytečná / Radek Šprinc

Hejtman: Knihovna je zbytečná / Radek Šprinc

Hradecký deník. - Roč. 17, č. 132 (6.6.2008), s. 1.

Za stát nic platit nebudeme! Tak se rozhodli krajští radní, kteří smetli ze stolu návrh na zaplacení 21 milionů za vnitřní vybavení nového objektu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. "Je to jasný signál ministerstvu kultury, že s námi nemohou počítat. Musíme přitlačit. Nemůžeme připustit, aby se budova otevřela bez nábytku a se zpožděním," uvedl krajský radní Zdeněk Kraus.Vyjednávání mezi krajem a státem se vleče už téměř rok. Otevření objektu veřejnosti přitom knihovna plánuje na září. Klientům už oznámila, že od 21. července přeruší provoz a obnoví ho až v září po přestěhování do nového objektu za 400 milionů korun.

Podle hejtmana Pavla Bradíka by kraj nemusel řešit takový problém, kdyby stát stavbu nepředimenzoval. "Je to obrovská budova nevhodná pro knihovnu. Stačilo, kdyby byla z lehkých příček. Je to naprosto předražené a zbytečné," řekl Bradík. Hejtman kraje doufá, že ministra kultury Václava Jehličku přesvědčí při osobním setkání v Praze.

"V krajní variantě budovu nepřevezmeme a knihovna nebude otevřena. Ale věřím, že se dohodneme. Stát může třeba platit část provozních nákladů, které nás budou stát 80 milionů korun ročně, což je o 50 milionů víc než dosud. Je to šílená částka, kterou nám nikdo nedá. Nevím, kde ji vezmeme," dodal Pavel Bradík.