Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Nové centrum státních lesů bude v lese

Nové centrum státních lesů bude v lese

ŽLÁBKOVÁ, Ludmila. Nové centrum státních lesů bude v lese. Právo. 02.02.2017, roč. 27, č. 28, s. 19. ISSN 1211-2119

Vítězi mezinárodní architektonické soutěže o návrh nového administrativního centra státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Hradci Králové se stali brněnští architekti. 
Sdružení architektů v čele s Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem uspělo s projektem Lesy v lese, v němž pojali fenomén lesa jako pracovní prostředí. "Porota se jednohlasně shodla. Zaujalo řešení celého prostoru, tedy nejen budov určených pro zaměstnance, ale také jejich okolí, což ocení především veřejnost," řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád. 

Atrakcí bude skluzavka 
Vítězný koncept je založen na myšlence znovuzalesnění místa, do kterého vkládá dvoupodlažní pětiprstou stavbu pro 180 až 200 úředníků. Charakteristickým znakem tak je budova vrůstající do lesa a zároveň les prorůstající do budovy. Přidanou hodnotou návrhu je naučná stezka, probíhající lesoparkem v reakci na tvar budovy. A využití našli architekti i pro střechy, odkud se lidé budou moci dostat dolů pomocí skluzavky. "Při prohlídce areálu jsme zabrousili i do sousedního lesa a ptali se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít notebook a pracovat v klidném prostředí lesa. Na této myšlence jsme založili svůj návrh. Chtěli jsme vytvořit transparentní, ale zároveň dostatečně intimní a reprezentativní prostředí. Současně jsme zvolili radiální koncepci uspořádání kanceláří kolem centrálního atria, z něhož budova vrůstá do lesa a les do budovy," popisuje koncepci architekt Ondřej Chybík. 
Mezinárodní porota v čele s Dorte Mandrup-Poulsenem z Dánska vybírala z celkem 42 návrhů. Osm přihlášených bylo ze zahraničí – dva slovenské a po jednom z USA, Nizozemska, Polska, Španělska, Francie a Rakouska. 

Stavba má stát půl miliardy 
Vítěz by měl nyní vypracovat kompletní projektovou dokumentaci pro stavbu a spolupracovat i při výběru zhotovitele stavby. Lesy ČR vyhradily na zpracování projektové dokumentace, inženýrskou činnost a autorský dozor necelých 40 miliónů. Pokud firma, která předložila vítězný návrh, uzavře se státním podnikem smlouvu, finanční odměnu za první cenu neobdrží. 
Půjde-li vše podle plánu, stavět se začne v roce 2019, dokončeno by mělo být o rok později. Cena stavby se odhaduje na 470 miliónů korun bez DPH. 
Všechny soutěžní návrhy včetně trojrozměrných modelů, které vyrobili finalisté, budou veřejně vystaveny od 16. do 28. února v Galerii U Přívozu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové a od 3. do 27. dubna v Knihovně města Hradce Králové. 
Nové administrativní centrum se státní podnik rozhodl postavit především kvůli tomu, že budovy ze 70. a 90. let minulého století nemají dobré tepelně-izolační vlastnosti, nedostačují kapacitně a nevyhovují ani požadavkům pro technické zázemí IT. Řešit je třeba také parkoviště, které kromě zaměstnanců Lesů ČR denně využívají návštěvníci přilehlých městských lesů.