Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Prázdninové svatby jsou v Hradci Králové oblíbené

Prázdninové svatby jsou v Hradci Králové oblíbené

Prázdninové svatby jsou v Hradci Králové oblíbené. Kralovehradeckenovinky.cz [online]. 28. 7. 2013, č. 209 [cit. 2013-08-16]. Dostupné z:http://www.kralovehradeckenovinky.cz/zpravy/regiony/prazdninove-svatby-jsou-v-hradci-kralove-oblibene/
 
Přes sto padesát svateb musejí zajistit pracovníci královéhradecké matriky od června do konce srpna, toto období je mezi snoubenci stále nejžádanější. Letos mohou páry navíc ocenit i nové ozvučení v Jiráskových sadech.
Často vyhledávanými místy pro uzavření manželství je v tomto období kromě domu U Špuláků i Studijní a vědecká knihovna, Muzeum východních Čech či rybník Výskyt v městských lesích. Některé páry se rozhodly uzavřít sňatek v domácím prostředí. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí MmHK.
Zatímco v dubnu uzavřelo manželství jen 22 párů, v červnu už to bylo o 45 více. Naopak v zimních měsících zájem tradičně opadá, svědčí o tom pouhých 29 sňatků v období od ledna do března. Letos v létě projevily čtyři páry zájem uzavřít registrované partnerství, do něhož partneři vstupují v obřadní síni, která je pro podobné akce zřízena přímo v hlavní budově magistrátu.
"Není výjimkou, že snoubenci si výslovně přejí uzavřít v této místnosti i klasické manželství. Většinou s sebou nemívají více hostů a obřad je spíše v kruhu rodinném," vysvětluje Ľudmila Ducháčová, vedoucí odboru správního Magistrátu města Hradec Králové.
Množí se žádosti snoubenců o zajištění obřadu na jiném místě, než v domě U Špuláků. Letos matrikářky musely s oddávajícím nejednou zavítat i do domácího prostředí, například i na uzavřených soukromých zahradách si páry říkají často své "ano". Dalšími lákavými místy jsou vyzkoušené prostory v muzeu či ve Studijní vědecké knihovně.
"Vzhledem k tomu, že nejžádanějším místem mimo obřadní místnost stále zůstávají Jiráskovy sady, rozhodl se magistrát zkvalitnit celý průběh slavnostního obřadu. Obřady jsou zde ozvučeny, což je pohodlné pro oddávající i pro matrikářku. Lze tu pohodlně přehrát i reprodukovanou hudbu. Je zde také vytvořeno zázemí pro svatební hosty, ale i pro případný hudební doprovod, který si snoubenci mohou zajistit dle svých představ," zdůvodňuje Ľudmila Ducháčová.
"Od července snoubenci hradí provozní poplatky za svatební obřady, které se konají mimo stanovenou dobu nebo na jiném místě než v obřadní místnosti, ale i třeba svatební obřady, které se konají ve státní svátek či v neděli", dodává Magdaléna Vlčková.
(jv,foto:arch)

 
vyšlo též:
22.07.2013: jihoceskenovinky.cz, karlovarskenovinky.cz, kralovehradeckenovinky.cz, moravskoslezskenovinky.cz, novinkyvysocina.cz, olomouckenovinky.cz, pardubickenovinky.cz, parlamentnilisty.cz, plzenskenovinky.cz, prazskenovinky.cz, prvnizpravy.cz, stredoceskenovinky.cz, usteckenovinky.cz
19.07.2013: parlamentnilisty.cz