Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Proběhla první hradecká kinobeseda s Josefem Krámem

Proběhla první hradecká kinobeseda s Josefem Krámem

(hp). Proběhla první hradecká kinobeseda s Josefem Krámem. Rychnovský týden. 19.09.2018, č. 38, s. 9. ISSN 2571-0532

Rychnovský pamětník a dlouholetý pedagog Josef Krám se za pomocí obsáhlé prezentace vrátil ve vzpomínkách zpět do srpna 1968. 

Hradec Králové - Druhý zářijový pondělní podvečer patřil v hradecké Studijní a vědecké knihovně srpnu 1968. V přednáškové místnosti v nejvyšším patře budovy se konala první hradecká kino-beseda, kterou pořádala východočeská pobočka Paměti národa ve spolupráci s Magistrátem města Hradec Králové, projektem Hradecké osmičky a Studijní a vědeckou knihovnou. Tento společný projekt vytvořily zmíněné instituce k příležitosti "osmičkových" výročí, tedy výročí událostí z let 1918, 1938, 1948 a 1968. 
Besedu zahájil ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller, který společně s ředitelem Východočeské televize V1 Oldřichem Tamášem představil nový pořad "Paměť národa východních Čech", který od 5. září běží na televizních obrazovkách. 
Následovalo promítání videodokumentu neziskové organizace Post Bellum věnovaného srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. V dokumentu si diváci nejen vyslechli vzpomínky přímých svědků tehdejších událostí, ale také viděli mnoho autentických záběrů natočených v srpnových dnech. Na dokument navázalo vyprávění rychnovského pamětníka a dlouholetého pedagoga Josefa Kráma, který se za pomocí obsáhlé prezentace vrátil ve vzpomínkách zpět do srpna 1968. "Mluvil jsem česky i polsky. Nechtěli se s námi vůbec bavit. Představte si to - hlavně tanků mířily na Rychnov. Podařilo se nám, aby je otočili na druhou stranu," vyprávěl Josef Krám, jak svou polštinou tlumočil vyjednávání mezi tehdejším vedením města Rychnov nad Kněžnou a polskými vojáky. 
Besedu moderoval dokumentarista Luboš Janhuba, který také pro Paměť národa natočil pamětníkův životní příběh v hradeckém studiu. Během besedy se pozastavil nad situací, ve které jsme se jako společnost ocitli padesát let po srpnu 1968. "Opět jsme si museli odsouhlasit v parlamentu, že to byla okupace. Některé subjekty to zpochybňují. Jedinou odpovědí na to je svědectví lidí, kteří to sami zažili," uvedl. 
Na druhou kino-besedu se diváci mohou těšit již v pondělí 1. října, kdy Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové poctí svou návštěvou pardubická pamětnice, bojovnice za lidská práva a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová.