Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Pro knihovny > Vzdělávání > Aktuální vzdělávací akce > Efektivní vizualizace dat

Efektivní vizualizace dat

Datum: 6. 5. 2024
Čas: 9:00- 12:00 13:00-16:00
Délka: 6 hodin
Místo: PC učebna SVK HK, 2. NP
Lektor: Mgr. Tomáš Marek
Cena: 0,- Kč
Přihlášení: Připravujeme
 
Vaše přihlašovací údaje budou shromažďovány prostřednictvím služby Google Disc. Zařazení mezi účastníky Vám během několika pracovních dnů potvrdíme e-mailem.
V případě problémů s přihlašováním pište na e-mail agnieszka.lamr@svkhk.cz nebo volejte na telefonní číslo 494 946 224.
 
 
O kurzu: 
Všechno se dnes měří, zaznamenává, ukládá do tabulek a databází. Hromady dat kolem nás ale nemají žádnou hodnotu, dokud z nich nedokážeme získat zajímavé informace. V tomto kurzu využijeme otevřená a volně dostupná data a budeme hledat odpovědi na zajímavé otázky: je lípa nejpamátnějším českým stromem? Kolik nehod zaviní cyklisti? V kterém kraji se nejvíce chodí do galerií a muzeí? Kdo v Česku vydává nejdražší knihy? Při hledání odpovědí se účastníci naučí základním dovednostem v práci s daty, které se jim budou hodit jak v pracovním, tak v osobním životě. Zjistí, jak provádět základní analýzy s kontingenčními tabulkami, jak čistit zaneřáděná data anebo jak je zpracovávat do efektivních vizualizací a grafů. To vše zvládnou i v Excelu, ale ukážeme si i jiné zajímavé nástroje, které mohou zpracování a vizualizaci dat ulehčit: od nástroje po analýzu textů (Voyant Tools) až po jednoduchou aplikaci k tvorbě interaktivních grafů (Datawrapper) nebo silný nástroj pro čištění dat (OpenRefine). Kurz je určený pro začátečníky. Očekává se jen základní dovednost v práci s aplikací MS Excel (např. dovednost otevřít tabulku, základní orientace v běžných funkcích aplikace) - zbytek se naučíme společně.

O lektorovi:
Mgr. Tomáš Marek je odborným pracovníkem na KISK FF MUNI v Brně. Odborně se věnuje především vizualizaci dat, ale zajímají ho témata spojená s datovou gramotností a rozvojem vizualizační gramotnosti (nejen) na prvním stupni základních škol. Více na https://www.marektomas.cz/.

 

Cílová skupina: 
Všichni zájemci o tuto tématiku. 

Vzdělávací akci připravíme s podporou Ministerstva kultury z dotačního podprogramu VISK 2