Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Kamarádka knihovna aneb Soutěž o nejlepší dětskou knihovnu má vítěze

Autor: Božena Blažková
Vyšlo 9/18/2013 v čísle Ročník 23 (2013), Číslo 3, v sekci Z knihovnických organizací

Soutěž Kamarádka knihovna pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s firmou 3M pod záštitou MK ČR již od roku 2007. Cílem je motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům. Soutěže se tentokrát zúčastnilo více než 100 knihoven a do posledního kola postoupilo 15 nejlepších. Knihovny nebyly hodnoceny jen za dobrá vysvědčení, která jim vystavili jejich dětští čtenáři, ale především za výborné služby, které dětem poskytují. Jedním z hlavních kritérií je procento dětských čtenářů z dětské populace v obci. V porotě, která rozhodla o vítězi, byli zástupci SKIP a jeho Klubu dětských knihoven, Národní knihovny ČR, generálního partnera soutěže, firmy 3M Česko a také ředitelka Městské knihovny Chrudim, která v soutěži zvítězila v roce 2010.
Členka poroty a dlouholetá organizátorka této soutěže Mgr. Zlata Houšková k letošnímu ročníku napsala:
Rozhodování bylo letos mimořádně těžké a výsledky těsné. Komise vedla dlouhé diskuse a občas se muselo hlasovat, takže některá vítězství jsou velmi těsná. Podrobnější tabulky jsou vystaveny na webu Kamarádky knihovny.
Podívejme se na finalisty jednotlivých kategorií (kategorie určuje velikost místa, kde se knihovna nachází):
V první kategorii (nejmenší knihovny) zvítězila Městská knihovna Nová Včelnice, na druhém místě se umístila Knihovna u Mokřinky Mokré a na třetím místě Městská knihovna v Rychnově u Jablonce nad Nisou.
V druhé kategorii získala vítězství Městská knihovna Planá nad Lužnicí a o druhé místo se dělí tři knihovny(!): Městská knihovna Kamenice nad Lipou, Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a Městská knihovna Klimkovice.
 Třetí kategorii vévodí Městská knihovna Dobříš (gratulujeme k novému dětskému oddělení) před druhou Městskou knihovnou Litomyšl a třetí Městskou knihovnou Rokycany.
 První místo v kategorii čtvrté připadlo Městské knihovně v Pelhřimově. Zvítězila těsně před Městskou knihovnou Louny a třetí Knihovnou Slavoj ve Dvoře Králové.
Pátou kategorii vede Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, na druhém místě se umístila Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod (gratulujeme k novému dětskému oddělení) a na třetím Knihovna Kroměřížska.
V kategorii největších knihoven zvítězila Knihovna města Hradce Králové (gratulujeme k novému dětskému oddělení i celé knihovně) před Knihovnou města Plzně a Městskou knihovnou Havířov.
Vítězkou soutěže o nejlepší knihovnu pro děti a nositelkou titulu Kamarádka knihovna za rok 2012 se stala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Knihovna převzala titul i hlavní cenu od generálního partnera – firmy 3M Česko – a od 1. náměstka ministryně kultury Františka Mikeše. Dětské oddělení Knihovny B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti má letos opravdu dobrý rok: jeho pracovnice Miroslava Čápová a Hana Hanáčková se v dubnu staly v dánském Odensee prvními českými nositelkami Ceny H. CH. Andersena, a to za své mimořádné zásluhy o projekt Klubu dětských knihoven SKIP „Noc s Andersenem“.

verze pro tisk · PDF verze