Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna

100 let knihovny v Dobřenicích

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 19. 6. 2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 2, v sekci Šumné knihovny

Laicky můžeme vysvětlit název Dobřenice jako vesnice dobrých lidí. Od roku 1913 jsou ve vsi nejen dobří lidé, ale i dobrá, ba výborná knihovna, která oslavila koncem loňského roku kulatou stovku.
Dobřenická knihovna, které se přezdívá sluníčková (interiér zdobí sluníčka z keramiky, látky a dalších materiálů), má nejen mnohaletou tradici, ale i zajímavý příběh ze své historie. V roce 1940 obyvatelé Dobřenic schovali a tím pádem i zachránili knihy, které měly být pod tíhou tehdejší politické situace zničeny. Dnes již nemusí místní zachraňovat žádné knihy, neboť knihovna zdárně funguje pod vedením paní knihovnice Danuše Kolářové. Knihovna je nejčastěji otevřená pro místní obyvatele, kteří si přijdou vyměnit přečtenou literaturu za nové kousky z výměnného fondu; v současnosti sice velké kulturní akce nepořádá, ale pravidelně se zúčastňuje akce Březen měsíc čtenářů a Týden knihoven. Vzhledem k uzavření základní školy (2010) ubylo i dětských čtenářů, i když situaci vylepšuje svou návštěvou dvakrát ročně místní školka. Paní knihovnice však nesedí se založenýma rukama. Naopak aktivně pracuje na blogu knihovny, který funguje od roku 2008. Aktuálnost údajů je přímo příkladná. Můžete se přesvědčit sami na stránkách http://citarnicka.blog.cz/ a nechat se nalákat literární soutěží či se inspirovat zajímavou pozvánkou na akci. Na blogu se dočtete i o společných akcích knihovnic mikroregionu Urbanická brázda a také i ve zpravodaji mikroregionu. Dle slov paní Kolářové jsou tyto akce milou odměnou pro duši i tělo. Mysl uspokojí popovídání s kolegyněmi, sdílení rad a tělo pookřeje při masážích, návštěvě bazénu či solné jeskyně.
Paní knihovnice se zaměřuje i na aktivity mimo virtuální svět, přičemž aktuální novinkou, která potvrzuje výrok, že nic není nemožné ani v malé vesnici, je vydání knížky. U příležitosti zmíněných oslav stého výročí knihovny vydala Danuše Kolářová pohádkovou knížku Pohádky pro Adélku. Kniha byla slavnostně pokřtěna v březnu, měsíci čtenářů. Více o knížce, včetně rozhovoru s autorkou, viz článek Dobřenické Pohádky pro Adélku. Plánovaný křest knihy bude tečkou a zároveň největší akcí celých oslav, jež započaly již loni. V minulých letech bylo výročí spojené například s literárními pásmy v podání herce Alfreda Strejčka, Bořivoje Navrátila a režisérky Hany Krofánkové.
Do minimálně další stovky nezbývá nic jiného, než přát knihovně více spokojených čtenářů, mnoho poutavých knížek a podporu ze strany obce. Ke gratulantům se můžete připojit i vy na zmíněném blogu knihovny.
 
Kontakt na autorku článku: vandav@seznam.cz
web knihovny: http://www.dobrenice.webk.cz/
 

verze pro tisk · PDF verze