Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Dobřenické Pohádky pro Adélku

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 6/19/2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 2, v sekci Doporučujeme do vašich fondů

Koncem ledna letošního roku vyšla knížka Pohádky pro Adélku, která je nejen dalším kouskem z našeho regionu, ale zároveň je dílkem knihovnice. Autorkou knihy je paní Danuše Kolářová z Dobřenic, vesnice vzdálené zhruba 15 km od Hradce Králové. V rozhovoru poodhalila autorka pár zákulisních informací o knize, která vyšla u příležitosti oslav 100 let od vzniku knihovny v Dobřenicích (pozn.: více informací ke kulatému výročí knihovny v článku 100 let knihovny v Dobřenicích).
 
Jak knihovnici napadne napsat pohádkovou knížku?
Pohádky mám ráda od dětství, kdy mi je rodiče, a zejména tatínek, vypravovali. Dodnes je ráda čtu. Nesmím zapomenout ani na pořady dětského oddělení Knihovny města Hradce Králové, které jsem navštěvovala. Svou první pohádku jsme uveřejnila v roce 2009 na webu pro seniory. Od té doby začala dlouhá pouť k vydání celé knížky.
 
Kde jste čerpala náměty na obsah?
Všechny pohádky jsou spjaté s přírodou a nějakou konkrétní kulturní akcí, jako je například masopust. Zároveň jsem se v příbězích snažila zachytit i mně tak blízké knihovnické prostředí.
 
Existuje skutečná Adélka? Byl inspirací někdo z Vašeho okolí?
Inspirací jsem si byla tak trochu já v dětství a mládí. Jméno jsem zvolila díky reakci babičky malé Adélky na první uveřejněnou pohádku na webu.  
 
Radila jste se při psaní či před vydáním s někým, kdo má literární zkušenosti?
Vlastně vůbec. Samozřejmě jsem texty dávala číst kvůli jazykové korektuře. Výjimkou je možná, když jsem se jednou na besedě obrátila s pohádkou na autorku Petru Braunovou.
 
Knížka má zajímavé ilustrace - jak vznikla spolupráce s panem Heřmánkem?
S panem architektem inženýrem Heřmánkem jsem se seznámila na webu pro seniory, kterému dělal administrátora a na kterém jsem zároveň uveřejnila jednu z pohádek. Jsem ráda, že jsme se spolu domluvili, neboť jeho ilustrace dávají příběhům unikátní vizuální podobu.
 
Pomýšlíte na druhý díl?
To je prozatím ještě daleko, stále jsem plná vydání prvního. V březnu budeme Pohádky pro Adélku křtít, tak uvidíme, jaký bude zájem. Záleží taky, jak budou přibývat nápady a neubývat síly. Nepíšu na povel. Když je ale nápad, tak ho zaznamenám.
 
Pohádky pro Adélku
autorka: Danuše Kolářová
ilustrace: Miloslav Heřmánek
stran: 59
objednávky na e-shopu: http://www.stahuj-knihy.cz/stahujknihy/eshop/4-1-DETSKA-LITERATURA/0/5/723-Kolarova-Danuse-Pohadky-pro-Adelku
 
Kontakt na autorku článku: vandav@seznam.cz

verze pro tisk · PDF verze