Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna

Pobočka Slezské Předměstí

Autor: Michaela Voborníková
Vyšlo 7. 12. 2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 4, v sekci Šumné knihovny

V městské části Slezské Předměstí se nachází i stejnojmenná pobočka Knihovny města Hradce Králové. Není těžké ji najít, už od roku 1970 sídlí v Hradečákům dobře známém objektu bývalé Severky v Gagarinově ulici.
Slezské Předměstí je druhou největší pobočkou knihovny a její služby jsou čtenářům dostupné pět dní v týdnu. Knihovní fond čítá aktuálně zhruba 30 000 dokumentů. Z pestré nabídky knih a časopisů si vyberou velcí i malí čtenáři, kterých je v současné době registrovaných bezmála 1 800. Vybírat mohou z nových i starších titulů z oblasti beletrie a naučné četby.
Pobočka už od svého otevření spolupracuje se základními a mateřskými školami v okolí (např. Základní škola SNP, ZŠ Sever či Pouchov), pro které pracovnice dětského oddělení připravují besedy, informační lekce apod.
Od roku 2016 je fond pobočky doplněn o tzv. lekotéku – speciální soubor pomůcek a didaktických hraček pro děti a další čtenáře, kteří mají specifické potřeby či zdravotní handicap. Pomůcky pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, zručnost, postřeh a projevování emocí a jsou vhodným pomocníkem při různých poruchách učení. Lekotéka se rovněž osvědčila při besedách, které dětské oddělení již dlouhodobě pořádá pro děti ze speciálních škol.
Letošní rok je pro knihovnu významný: od května do září proběhla podle projektu Ing. arch. Radka Polívky rekonstrukce, díky níž prošla pobočka velkou proměnou. Rekonstrukci stavby financovala Správa nemovitostí Hradec Králové, obměnu interiéru zajistila knihovna, která tak získala modernější prostory a chybějící sociální zařízení. Díky proskleným výlohám s výhledem do přírody a otevřenému volnému prostoru pobočka reaguje na moderní trend ve výstavbě knihoven – otevřenost a propojení stavby s venkovním prostředím.
Pobočka byla slavnostně znovuotevřena ve čtvrtek 5. října 2017 v rámci celorepublikové akce Týden knihoven. 
Nejvýraznější proměnou prošel interiér pobočky – z původního dětského oddělení je oddělení pro dospělé a naopak. Prostory půjčovny jsou barevně rozlišeny dle oddělení, ale stavebně tvoří jeden ucelený prostor se společným výpůjčním pultem. Novou součástí pobočky je víceúčelový sálek pro pořádání vzdělávacích a kulturních akcí pro dospělé a děti.
Čtenáři se mohou těšit na snížené regály, které usnadňují výběr knih, pohodlná sedací zákoutí a pestrý kulturní program, který připravují sympatické knihovnice. V dětském oddělení jsou navíc některé regály mobilní, díky čemuž je prostor variabilní a snadno přizpůsobitelný různým akcím. Na podzim je pro zájemce připraveno pokračování úspěšných kurzů Tréninky paměti pro seniory, třídílný cyklus přednášek Tajemství dinosaurů a chybět nebude ani nová celoroční hra pro děti, tentokrát s názvem Modrý mauricius. Po novém roce se čtenáři mohou těšit na oblíbená cestovatelská setkání, přednášky z oblasti bezpečnosti, zdravé výživy, literatury či historie.
Nejen interiérové změny se dotkly dětského oddělení, jehož symbolem bylo klubíčko. Jelikož ke každému správnému klubíčku patří kočka, nově se na pobočce setkáte s hravou kočkou Bertou, po které nese oddělení i svůj nový název – dětské oddělení U Berty. Berta je celá černá a mezi knížkami je jako doma. Hlídá, aby se jim nic nestalo, a provází dětské návštěvníky světem plným příběhů.
Ať jste malí, nebo už velcí, přijďte se přesvědčit, určitě Bertu potkáte skrytou někde mezi regály plnými krásných knížek, her a komiksů.
 
Kontakt na autorku: vobornikova@knihovnahk.cz
Web Knihovny města Hradce Králové: http://www.knihovnahk.cz/

verze pro tisk · PDF verze