Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna

Knihostrom v Hronově

Autor: Markéta Maršíková
Vyšlo 7. 12. 2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 4, v sekci Zaujalo nás

Malé veřejné knihovničky, tzv. knihobudky, jsou čím dál rozšířenější. Spousta knihoven tuto myšlenku realizuje a vznikají tak knihobudky různých podob na vlakových nádražích, koupalištích, v nemocnicích, parcích a podobně.
I my v Hronově jsme o tomto nápadu začali přemýšlet – ale jak to uchopit, aby to mělo smysl? Jsme menší město, nemocnici ani podobné zařízení nemáme, prostor nádraží nám přišel takový nedůstojný, domov pro seniory máme přes ulici, tak kam s ní? Nejvhodnějším místem se nám zdál park Aloise Jiráska. Když je krásné počasí a jdete relaxovat do parku, bylo by přece fajn mít možnost si k tomu ještě půjčit nějaké pěkné čtení.
Ale využívala by se u nás knihobudka vůbec? Místní čtenáři jsou zvyklí chodit do knihovny, která je nedaleko... Možností bylo zaměřit se hlavně na turisty, kteří Hronov navštěvují v letní sezoně, zejména pak během divadelního festivalu Jiráskův Hronov. Těm by knihobudka přišla vhod. Jistě to znáte také – vyjedete na cesty a knihu si zapomenete doma nebo ji přečtete během chvíle, a co pak? Pro vášnivého čtenáře je dovolená bez knihy poměrně děsivá představa. Navíc u nás v Hronově není ani knihkupectví, kde by bylo možné si něco ke čtení zakoupit.
Takže bylo jasno, už zbývalo jen vymyslet design. Chtěli jsme něco atraktivního a vkusného. Na tak kulturní místo mezi sochu Aloise Jiráska a jeho rodný domek na okraji parku jsme nemohli umístit jen tak ledacos. Naštěstí inspirace přišla od jednoho známého Hronováka, kterého na internetu zaujala fotografie knihostromu. Odkaz nám přeposlal, a i nás knihostrom okamžitě okouzlil – mohutný kmen, dřevěný nápis, dvířka s krásným kováním a uvnitř schované knihy – báječný nápad, který se na našem místě bude skvěle vyjímat. Knihostrom nám podle fotografie vyrobili šikovní zaměstnanci hronovských technických služeb a se zahájením 87. Jiráskova Hronova jsme jej mohli slavnostně otevřít.
Trochu jsme se obávali, jak obstojí. Vandalové se bohužel najdou všude. Ale snažili jsme se věřit v lidskou slušnost a s potěšením musíme napsat, že za tři měsíce provozu se knihostromu nic nestalo. Naopak sklidil obrovský úspěch a spoustu pozitivních reakcí. Fotografie knihostromu se na facebooku stala naším zdaleka nejúspěšnějším příspěvkem: téměř devadesát sdílení, desítky komentářů a stovky lajků hovoří za vše. Dokonce i Český rozhlas přijel nahrát reportáž. Velmi mile nás také překvapilo, že si knihostrom oblíbili i místní. Pravidelně jej navštěvují a knihy si nejen půjčují, ale vkládají i své. My chodíme dvakrát týdně knihy kontrolovat, třídit a doplňovat tak, aby byl výběr stále zajímavý a čtivý – od detektivek přes romance, klasiku až po dětské knihy.
Vyvstala otázka, zda strom zazimovat, či ponechat celoročně. Původně jsme plánovali provoz pouze přes turistickou sezonu, ale vzhledem k ohlasům a užívanosti možná budeme knihy doplňovat celoročně.
Sečteno, podtrženo – jsme rádi, že jsme se nakonec rozhodli veřejnou knihovničku otevřít i u nás. Dělá radost mnoha lidem a bezesporu podporuje dostupnost knih a čtenářství celkově, a to je hlavním cílem. Doufáme tedy, že bude fungovat stále tak dobře, bez zásahu vandalů a zlodějů, jako dosud.
 
Kontakt na autorku: marsikova@knihovnahronov.cz
Web knihovny: http://www.knihovnahronov.cz

verze pro tisk · PDF verze