Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna

S knihovnou na YouTube

Autor: Michaela Sehnalová
Vyšlo 7. 12. 2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 4, v sekci Stalo se

YouTube je v současnosti velmi populární, youtubeři postují na webu množství příspěvků, u nichž se u kolonky „zhlédnuto“ objevují několikatisícová čísla. Spousty dětí a teenagerů se je snaží napodobit a zapojit se do dnes již velmi lukrativního podniku, ne vždy jsou však tato videa divácky úspěšná. Rodiče dětí si navíc často stěžují, že jejich začínající youtuber sklouzává k vulgárnímu zesměšňování rodiny, pedagogů či vrstevníků, a tak raději zatrhnou filmařské pokusy svých ratolestí hned v počátku.
 
V březnu letošního roku jsme proto v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně navázali spolupráci s Městskou knihovnou Písek. Ze setkání vyplynul nápad na vyhlášení společné youtubové soutěže pro děti a mládež. Naším cílem bylo jistým způsobem kultivovat pokusy dětí o vlastní youtubové příspěvky a nadchnout je pro kreativní ztvárnění zadaného tématu.
V Jičíně, kde si letos připomínáme Rumcajsovo 50. výročí, jsme tento nápad s radostí uvítali. Heslo soutěže znělo: Cestovní agentura Čtvrtek & Pilař uvádí… aneb Co bys Rumcajsovi ve svém městě ukázal. Dětem jsme kromě vyhlášení soutěže nabídli i pomocnou ruku. A abychom věděli, s čím vlastně chceme pomáhat, uspořádala jičínská knihovna pro pracovníky knihoven školení o fenoménu youtuberingu a jeho využití v práci s literaturou. Lektorka Vanda Vaníčková nejprve představila YouTube jako takový, vysvětlila vznik youtuberingu, osvětlila finance plynoucí ze zhlédnutých videí. Zároveň nám ukázala, jak vypadá dobře a špatně provedený youtubový příspěvek, a nastínila, jak mohou knihovníci při práci s dětmi tento internetový kanál využívat. Rovněž jsme se s lektorkou domluvili, že připraví i interaktivní lekci o YouTube pro žáky jičínských škol.
Propagace soutěže probíhala na několika frontách. Vedle klasických letáčků, které jsme roznesli do škol, jsme o soutěži informovali i na facebooku a webu. Ve výsledku se však nejvíce osvědčilo osobní pozvání, které realizovalo dětské oddělení především během pravidelných besed se třídami. A abychom dětem ukázaly, že i knihovnice mohou „postovat“ na YouTube, natočily jsme youtubovou pozvánku k této soutěži.[1] S kamerou na telefonu a v primitivním střihačském programu jsme stvořily krátký klip s informacemi o soutěži. Technická úroveň provedení poněkud pokulhávala za nadšením, ale díky vlastní zkušenosti jsme mohly lépe ocenit zaslané příspěvky. Vyzkoušely jsme si, že formální tvorba hezkých videí není úplně jednoduchá.
Příspěvků se nakonec v Jičíně sešlo sedm. Výběr nejlepších nebyl jednoduchý. Knihovnice se jednohlasně neshodly, proto byla k druhému kolu posuzování přizvána i Vanda Vaníčková, jejíž hlas rozhodl o vítězi.
Pro třídu chlapce, jenž vyhrál první místo, jsme jako odměnu naplánovali zážitkovou interaktivní besedu o YouTube a youtuberech, během níž jsme celkového vítěze ocenili.
 
Kontakt na autorku: sehnalova@knihovna.jicin.cz
Web knihovny: http://knihovna.jicin.cz

 
[1] YT Rumcajs 50. In: YouTube [online]. 02.03.2017 [cit. 2017-09-22]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=9V3wreYYvPU&t=4s

verze pro tisk · PDF verze