Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Nahrávání videí na YouTube

Autor: Sabina Kubizňáková
Vyšlo 12/6/2018 v čísle Ročník 28 (2018), Číslo 4, v sekci Naše téma

elektronick-e-zdroje-a-slu-zby-v-knihovn-ich-NOV-e.png
Knihovny propagují své služby mnoha způsoby. Kromě plakátů, letáků, e-mailu a sociálních sítí může být další možností umístění a následné sdílení knihovnických videí na youtube.com.
Prvním krokem pro nahrávání videí na web YouTube je založení Google účtu. Abyste mohli naplno využívat všechny služby YouTube, je potřeba tento účet mít. YouTube je majetkem společnosti Google a je jedním z jejích nástrojů. Do vyhledávacího okna zadejte www.youtube.com a klikněte v pravém horním rohu na „přihlásit se“. Pokud už vaše knihovna svůj účet má, pak stačí zadat pouze váš e-mail. V případě, že svůj účet ještě nemáte, zvolte v dolním levém rohu kolonku „vytvořit účet“. Dostanete se tak do sekce tvorby Google účtu. V prvních řádcích vyplňte jméno a příjmení uživatele. V dalším řádku můžete vyplnit vaši stávající e-mailovou adresu nebo si ji zde přímo vytvořit. Vhodné je, aby vaše nová e‑mailová adresa obsahovala např. název vaší knihovny. Vyvarujte se užívání nesmyslných a nicneříkajících výrazů. Do dalších řádků napište dostatečně silné heslo. Nejlepší volbou je kombinace velkých písmen, malých písmen a číslic. Další kolonky jistě zvládnete vyplnit podle návodu. Mobilní telefon a aktuální adresu však v tomto případě není nutné uvádět. Po úspěšné registraci můžete jednoduše pokračovat přímo na službu YouTube. Svou úspěšnou registraci si můžete ověřit tak, že v pravém horním rohu webové stránky kliknete na kulatou červenou ikonku. Zde se objeví vaše e-mailová adresa, pod kterou jste se zaregistrovali či přihlásili.
Nyní nás čeká založení vlastního videokanálu. V menu, které se nachází v levé části, zvolíme „můj kanál“. YouTube kanál si můžete vytvořit pod svým vlastním jménem (tzn. jméno a příjmení) nebo pod názvem organizace, v našem případě tedy pod jménem knihovny. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, zvolte „použít název firmy nebo jiný název“. V dalším kroku napište název knihovny jako jméno vašeho YouTube kanálu, vyberte kategorii „společnost, instituce nebo organizace“ a potvrďte „souhlasím s podmínkami pro stránku“. Tímto souhlasem dáváte zároveň svolení k vytvoření Google+ stránky. A z toho důvodu bude váš nově vzniklý Google kanál propojený s touto stránkou a bude se s ní synchronizovat. Nyní už vám nezbývá nic jiného než dokončit registraci a váš kanál je tímto založen.
Než se pustíme do nahrávání videí na YouTube, uděláme ještě pár úprav, které by měly posílit sledovanost vašeho kanálu. Patří mezi ně nahrání náhledového obrázku, který se zobrazuje v horní části obrazovky a upoutá vaše diváky jako první. V tomto případě je vhodné využít např. název či fotografii knihovny nebo text vystihující téma vašeho kanálu. Dbejte na to, aby byl obrázek zarovnaný na střed. Pokud byste to neudělali, obrázek by se nemusel na jiných zařízeních (mobilu, televizoru…) správně zobrazovat. Dalším nepostradatelným upoutávačem je i vložení profilového obrázku, který reprezentuje váš kanál napříč celým YouTubem. Zobrazuje se pod každým nahraným videem, v diskusi a v seznamu při vyhledávání konkrétního videa. Vhodným obrázkem by bylo v tomto případě logo knihovny, které by mělo sloužit k prezentaci a upoutání diváka.  
Ještě než nahrajeme první video, nesmíme zapomenout na verifikaci vašeho YouTube kanálu. Google si tímto krokem ověřuje, že nejste žádný robot a jste reálná osoba. V horní části obrazovky (nad náhledovým obrázkem) zvolte „správce videí“, poté v levém menu „kanál“. Nyní se vám otevře možnost pro potvrzení verifikace. Jakmile toto provedete, Google vám nabídne nové funkce v YouTube.
Po vytvoření účtu na YouTube následně nastává samotná práce – publikování videí. V pravém horním rohu se nachází pět ikonek, z nichž si zvolíme první v podobě malé kamerky. Po kliknutí na ni se rozbalí možnost „nahrát video“ a „spustit“. Pro náš požadavek zvolíme „nahrát video“. Posléze postupujeme už podle návodu popsaného na stránkách. Buď přetáhneme příslušné video do šedivého pole s bílou šipkou, nebo klikneme na tutéž šipku a vyhledáme požadované video uložené v našem počítači. Nahrané video je pak nutno pojmenovat. Pod video dále můžeme doplnit i nějaký text, který může obsahovat upoutávku.
Každé video získá po nahrání svůj specifický kód ve formě kombinace malých písmen, velkých písmen a číslic. Zjistíme ho tak, že pod nahraným videem zvolíme „sdílet“. Nyní se nám vygeneruje kód v protokolu https, který umožňuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Pak už stačí prostřednictvím tohoto kódu video šířit po sociálních sítích (např. facebooku, twitteru…) či si vložit odkaz videa přímo na webové stránky vaší knihovny.
Při tvorbě videí nezapomeňte na autorská práva. Přeji hodně spokojených diváků a mnoho kreativních nápadů.
 
Kontakt na autorku: kubiznakova@slavoj.cz

verze pro tisk · PDF verze