Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Konzerva místo zpozdného

Autor: Marta Pešková Staníková
Vyšlo 12/6/2018 v čísle Ročník 28 (2018), Číslo 4, v sekci Zaujalo nás

Už druhým rokem mají čtenáři Městské knihovny Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem možnost pomoci lidem bez domova tím, že zaplatí za obdržené upomínky konzervami či jinými trvanlivými potravinami. Knihovna se tak zapojuje do charitativní akce Noc venku, která probíhá v  25 městech po celé České republice. Cílem této kampaně je seznámit širokou veřejnost s problematikou bezdomovectví a zážitkovou formou přiblížit život člověka na ulici.
Akci Noc venku pořádá místní pečovatelská služba společně se 40 partnery. Těmi jsou soukromé firmy, neziskové a příspěvkové organizace, skauti, zdravotníci, dobrovolníci atd. Městská knihovna se rozhodla přispět sbírkou trvanlivých potravin, která v letošním roce probíhá od 1. října do 21. listopadu. Úhradu zpozdného formou dobročinnosti vnímáme jako určitou formu „amnestie“, která je spravedlivější než úplné odpuštění platby. Čtenáři s první upomínkou tak „zaplatí“ jednou konzervou, druhou upomínku srovnají dvě konzervy atd. Pro přehled dopisujeme v  knihovním systému KOHA u platby za 0 Kč poznámku „placeno konzervou“. Těší nás, že potraviny přinesou také čtenáři, kteří upomínky nemají, ale chtějí kampaň podpořit. V loňském roce jsme vybrali na 150 kusů trvanlivých potravin, letos jsme stejný počet shromáždili za pouhých 14 dní.
Inspirace vzešla od knihovny Jabok – Vyšší odborné školy sociálně pedagogické a teologické, která uspořádala pro stejnou kampaň sbírku nových ponožek a teplého oblečení v roce 2015.
Kromě sbírky trvanlivých potravin jsme se zapojili také vyhlášením výtvarné soutěže pro děti Není pomoc jako pomoc. Věřili jsme, že právě děti se k nelehkému tématu soutěže dokážou vyjádřit způsobem sobě vlastním, originálně, neotřele a kreativně. Vybrané výtvarné práce byly vystaveny 22. listopadu 2018 v Hankově domě, kde jsme zároveň předali také sbírku trvanlivých potravin.
 
Kontakt na autorku: stanikova@slavoj.cz
Web knihovny: https://www.slavoj.cz/
Web projektu: http://www.nocvenku.cz/

verze pro tisk · PDF verze