Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Jak jsme se toulali (nejen) létem aneb Pár řádků o vamberském „toulavém čtení“…

Autor: Jaroslava Martinová
Vyšlo 12/6/2018 v čísle Ročník 28 (2018), Číslo 4, v sekci Stalo se

Mám ráda svou práci. Vlastně pro mě není pouhou prací, ale opravdovou životní láskou… Jsem vděčná životu, že mi dovolil stát se knihovnicí – tou „knihoholkou“, na kterou jsem si jako malá tak často a ráda hrávala.
Stejně tak ráda už více než 23 let hledám nové a nové cesty, které pomáhají nejen nám knihovnicím, abychom nadstandardně plnily statistické výkazy. Hledám cesty, které v dnešním přetechnizovaném a ekonomickém světě předávají a budou předávat nejen vzdělání, vzdělanost, sečtělost, ale i lidské hodnoty, které nesmějí zaniknout, pokud chceme jako lidstvo přežít a žít.
Po staletí tuto roli bravurně ovládají naši němí nejvěrnější přátelé, knihy. Jde jen o jediné – najít k nim cestu. Úkol náročný, krásný, a přesně pro nás.
 
Kampaň Toulavé čtení pro vás aneb Prozraďte svá (literární) tajemství není mým nápadem. To jen při jedné z mých vzácných procházek matičkou Prahou mě cvrnkl do klobouku projekt „Praha – město literatury“, jehož součástí je i „toulavé čtení“. A pak už zbývalo jediné – převtělit tento úžasný nápad do našich poměrů, nabídnout ho čtenářské i nečtenářské veřejnosti, zajistit technicky – a čekat… na reakce, na odezvu, na jeho dopad.
Pro realizaci tohoto projektu jsme vybrali léto, čas odpočinku, lenošení, čerpání nových sil.
A tak se „toulavé čtení“ skutečně toulalo všemi možnými i nemožnými místy našeho města. Blankytně modré lístky s logem města a vamberské knihovny – moudrou sovou – doplněné ručně psanými texty bylo možné potkat kdekoli, nenápadně čekající na povšimnutí.
Autorem vypsaných citátů byl – může být – každý z nás. Každý přece máme svoji oblíbenou knížku, v ní oblíbenou kapitolu a v ní ten svůj oblíbený odstavec, citát. Možná opsaný v notýsku, možná jen založený lístkem do kina… A můžeme se o něj podělit, sdělit dalším, jaká je ta jedinečná ukázka z té knihy, kterou si vždy bereme na cesty, která vždy leží na našem nočním stolku a kterou vždy doporučíme přátelům.
Autorem výpisků může být skutečně každý z nás… Každý si může vyzvednout v naší knihovně symbolické modré lístečky v barvě nesmrtelnosti a svobody nebo využít jejich elektronickou verzi, uloženou na webových stránkách knihovny.
A pak už zbývá jen psát. Úryvek z knížky, oblíbený citát, který nás oslovil, a lístek opět pustit do světa: třeba „zapomenout“ v knize z knihovny, položit na okno, zapomenout v cukrárně, na koupališti, v parku, v autobuse… někomu věnovat. Nebo šířit elektronicky – vyfotit a pověsit na facebook, poslat e-mailem… Komukoli, kamkoli. Je to jen a jen na nás.
Pišme svoje oblíbené… A hledejme. Stačí, když budeme mít oči otevřené, a vědět, co hledáme – něžně modré lístky s ukázkou, která možná rozveselí nebo rozpláče, možná nám změní den, možná zaujme a donutí knihu najít a dočíst až do konce.
 
Milé kolegyně, milí kolegové… děkuji vám za váš čas, pokud jste můj článek dočetli až do těchto míst. A pokud se i vy chcete podělit s ostatními o své čtenářské zážitky, které se vám zapsaly do paměti, připojte se spolu s námi do tohoto nadčasového projektu. Třeba osloví i širokou veřejnost ve vašich obcích, městech, městečkách… A pak už se Toulavé čtení bude skutečně toulat všemi možnými i nemožnými místy naší země. Přeji nám všem, ať jsme při tom.
 
PS: Největší radost mám z obrovského zájmu dětí. A tak se moc rádi budeme toulat i nadále a celičkým rokem.
Mějte se krásně – s knihami ještě líp… :-) Připojte se s námi do celostátní kampaně na podporu čtenářství s nejkrásnějším cílem: potěšit – pobavit – poučit…
 
Kontakt na autorku: knihovna@vamberk.cz
Web knihovny: http://www.knihovna-vamberk.cz/

verze pro tisk · PDF verze