Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Největší zážitek z prázdnin? Tábor v knihovně

Autor: Adéla Vlachová
Vyšlo 12/6/2018 v čísle Ročník 28 (2018), Číslo 4, v sekci Stalo se

Je to vždycky jeden týden v roce. Přijdete z knihovny domů, padnete vyřízení do křesla s kamennou tváří a prázdným pohledem a vaše touhy se upínají na jediný cíl: ať jsou teď hlavně všichni ticho!
Paradoxně se po tomtéž týdnu cítíte nabití, omlazení a máte ze své práce radost větší, než míváte obvykle. Takové věci s námi umí udělat pět letních prázdninových dní, kdy v náchodské knihovně pořádáme příměstský tábor. Letos to bylo již posedmé.
S nápadem nabídnout dětem týden prázdnin v knihovně přišla paní ředitelka Ivana Votavová. „Do té doby jsme přes léto žádný speciální program pro děti nedělali. Chtěli jsme rozšířit možnosti, jak trávit prázdniny. Ne každé dítě chce nebo může spát ve stanu nebo prožívat léto u moře. Týden plný čtení, tvoření, her a výletů je alternativou pro ty, kteří chtějí prázdniny prožívat aktivně, ale jen kousek od domova,“ popisuje.
Tábora se každoročně účastní 20 dětí od první do deváté třídy. V knihovně pro ně chystáme program od pondělí do pátku, každý den od 8 do 17 hodin. Jídlo a pití na celý den si nosí děti z domu. Pondělí a pátek trávíme v knihovně a po okolí Náchoda, zbylé tři dny vyrážíme na celodenní výlety. Hodně šlapeme v přírodě, ale také tvoříme a bereme děti za kulturou, zábavou a památkami tak, aby je to bavilo a zároveň i trochu vzdělávalo. Za ty roky jsme snad ještě nebyli dvakrát na stejném místě.
Kolegyně z dětského oddělení začínají tábor chystat v dubnu. „Nejprve vymyslíme táborové téma a tomu přizpůsobíme výlety. Musíme začít už na jaře, abychom si včas zajistili a zarezervovali prohlídky na místech, kam pak chceme v létě vyrazit. Inspiraci vždy hledáme v knihách,“ uvádí Jitka Dostálová, vedoucí tábora. Každá z nás má na starost přípravu jednoho dne se vším všudy.
Letos jsme putovali s Malým princem a byli například v Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové a na zámku v Častolovicích. Jeden z výletů směřoval i na letiště ve Velkém Poříčí, kde se nás ujali piloti větroňů. Díky nim jsme se seznámili s různými typy letadel a jejich ovládáním, vyslechli si historky „ze vzduchu“. Nadšené byly i holky! Vloni jsme zase objevovali kouzlo starých řemesel a navštívili skanzen v Krňovicích, Třebechovické muzeum betlémů, dílnu zvonaře a hrnčířky v Deštném v Orlických horách, podnikli jsme pěší výlet na Hvězdu a do Kovářovy rokle, při kterém nám předvedl své řemeslo i skutečný kovář v Polici nad Metují.
Děti se hned na začátku rozdělí do čtyř týmů. Jejich názvy se odvíjejí od hlavního zaměření tábora. Ti nejstarší táborníci jsou kapitáni a složení skupin trochu usměrňujeme tak, aby byly věkově vyvážené. Kamarády nerozdělujeme. To, že se nám sejdou děti z první i z deváté třídy, bereme jako velké plus. Spolupráce bezvadně funguje. Týmy mezi sebou během týdne soutěží a sbírají body. Chystáme soutěže sportovní, vědomostní, zábavné i výtvarné, aby měl šanci uspět každý. Při závěrečném pátečním vyhlašování ale u nás nakonec nikdy není vítězů ani poražených.
Každý rok si děti odnesou něco na památku, ať už je to knížka nebo tričko, šátek či kšiltovka v barvě jejich týmu.
Odměnou pro nás je, že se drtivá většina dětí přihlásí na náš tábor i příští rok. Dokonce někteří pak v září ve škole popisují týden v knihovně jako největší zážitek z prázdnin.
 
Kontakt na autorku: vlachova@mknachod.cz
Web knihovny: https://www.mknachod.cz/

verze pro tisk · PDF verze