Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Region je vždy dobrý nápad

Autor: Vlaďka Buchtová
Vyšlo 3/12/2020 v čísle Ročník 30 (2020), Číslo 1, v sekci Naše téma

2020-REGIONALNI-OSOBNOSTI-1-pruhledne.png
Když jsem přemýšlela o nadpisu tohoto článku, napadlo mě okřídlené „Padouch, nebo hrdina – my jsme jedna rodina“. V žádném případě si ovšem nemyslím, že by kterákoli osobnost, kterou míníme v tomto roce připomínat, byla padouch. Ale s rodinou naše kampaň určitě souvislost má. O čem to vlastně píšu?
Knihovnice a knihovníci našeho kraje jistě dobře vědí, že v závěru každého roku je ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové na Krajské knihovnické konferenci vyhlášena nová kampaň na rok příští. Tento rok nás čeká téma Regionální osobnosti. A protože ‒  skromnost stranou ‒  ty největší hvězdy září nad naším Královéhradeckým krajem, mottem celé kampaně se stala chlubná věta „Z našeho kraje na světové nebe“.
Ale nebojte se. Nemusí to být zrovna ty největší superstar. SVK HK chce připomenout prostřednictvím přednášek, výstav a dalších projektů i ty, na něž se neprávem zapomnělo, anebo si je připomínáme pouze zřídka.  Dalším hlediskem je, že nemusí jít o osobu „bezpečně“ mrtvou. Snad každý zná někoho, kdo není přímo světoznámou celebritou, ale je rozhodně mistrem svého oboru – ať už se jedná o učitele, sběratele, knihovníka, uměleckého řezbáře či chovatele exotického ptactva. SVK HK současnost vyřešila projektem nazvaným Královský podcast, ve kterém se prostřednictvím videorozhovorů snaží seznámit veřejnost s těmi, kteří se výrazně podílejí na společenském a kulturním životě Královéhradeckého kraje. Rozhovory vede Jan Weisser, bývalý tiskový mluvčí ČTK, který je zároveň autorem projektu.       Celý rok si budeme v naší knihovně – a doufáme, že nejen v naší ‒ připomínat významné veličiny, které zasáhly nejen do kulturního či politického života našeho regionu, ale velmi často přesáhly hranice českých zemí i Evropy.      
Osobností je velké množství a na všechny se zřejmě nedostane. I tak je potěšující fakt, že v našem kraji se urodilo takové množství zajímavých lidí, jejichž přínos je neoddiskutovatelný – a to jen v jednom regionu! S prominutím – v tom našem.
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
 

verze pro tisk · PDF verze