Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Offline setkávání

Autor: Petra Řoutilová
Vyšlo 12/3/2020 v čísle Ročník 30 (2020), Číslo 4, v sekci Na slovíčko

Milé čtenářky, milí čtenáři,
sotva se knihovny začaly zase rozjíždět po první vlně koronavirové pandemie, je tady vlna druhá. A knihovny jsou od 22. října 2020 opět uzavřeny. Ale věřím, že tentokrát už to pro nás nebude tak těžké. Během první vlny jsme se naučili žít v online světě a teď v tom můžeme vesele pokračovat dál. A ještě více se v tom zdokonalit.
Ale náš zpravodaj nepřináší pouze online svět, přináší i akce, kterých jsme se stihli zúčastnit offline.  A že jich je celkem dost. Hned první rubrika Šumné knihovny přináší otevření knihovny v Rychnově nad Kněžnou v nově zrekonstruovaných prostorech bývalého kina. V rubrice Zaujalo nás se vracíme do léta, konkrétně na příměstský tábor spisovatelů, který pořádala Knihovna města Hradce Králové. Dokonce i po počátečních obavách, jak to bude, proběhly i soutěže Knihovna roku a Městská knihovna roku. Jak se na soutěže dobře připravit a vyváznout z nich, když ne vítězně, tak se ctí, vám v rubrice Jak na to poradí přímo komisařky těchto soutěží. Rubrika Stalo se přináší rovnou dva výlety na Náchodsko. Cestovali knihovničtí senioři i knihovníci z Jičína. A jaké byly dojmy a zkušenosti z první vlny pandemie, přináší článek z konference CovidCON. Pokud se vám stýská po cestování za hranice naší země, přečtěte si v rubrice Okénko článek Knihovna ze země Sápmi. Knihovna se nachází až daleko na severu v Laponsku.
Přes radost ze setkávání se jsme samozřejmě nezapomněli ani na letošní regionální kampaň, která nám v tomto čísle už končí. Čtvrté číslo se věnuje především osobnostem z řad architektů, vědců a vynálezců. V rubrice Naše téma se můžete blíže seznámit s novopackou rodačkou Evou Le Peutrec, která v současné době žije na ostrově v Nové Kaledonii v Tichomoří, kde pracuje ve své architektonické kanceláři. Další zajímavou osobností je také architekt, ale tvořící převážně v Japonsku. Je jím náchodský rodák Jan Letzel. Autor medailonku Pavel Hejzlar je jeho praprasynovec. A v neposlední řadě vám rubrika přináší přehled vybraných osobností našeho kraje v článku Josefa Zimy. Slavné rodáky vám přinese také rubrika Webové stránky knihovny, a to konkrétně v článku Rodáci a lokální historie na webech knihoven okresu Hradec Králové.
 
Doufám, že se Vám poslední letošní číslo zpravodaje bude líbit a za celou redakci Vám přeji krásné prožití blížících se svátků a do nového roku 2021 hodně zdraví!
 

verze pro tisk · PDF verze