Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Kouzelné čtení je opravdu kouzelné

Autor: Petra Řoutilová
Vyšlo 12/3/2020 v čísle Ročník 30 (2020), Číslo 4, v sekci Nové trendy

Až budu mít děti, ROZHODNĚ jim budu každý večer číst před spaním. S tímto krásným předsevzetím jsem si pořídila nejdřív dítě jedno a za tři roky druhé. S prvním to ještě šlo, nějakou dobu i s druhým, ale pak jsem nastoupila do práce a večerní čtení začínalo být čím dál tím obtížnější. A někdy v té době jsem opravdu ocenila interaktivní elektronickou tužku, díky níž si dítě dokáže číst samo.
Základní sada se prodává s kufříkem, který obsahuje knihu, Albi tužku, nabíječku, průvodce Kouzelným čtením a sadu samolepek MP3 přehrávače. A jak to funguje v praxi, bylo nejlepší zeptat se mého sedmiletého syna Matýska, který tužku používá dost často. Řekl, že nejlíp mi to popíše, když si kufřík s Albi tužkou vytáhne. A vytáhl kufříky dva, svůj a svého čtyřletého bratra. „Tak kterou? Jedna není nabitá!“ Zhodnotil stav obou a ke stolu přinesl tu použitelnou. Zapnul tužku a hned se ozvalo: Vítejte ve světě kouzelného čtení! Začni tím, že se tužkou dotkneš tlačítka pro zapnutí. Nemohu přečíst tuto knihu. Stáhni si příslušný zvukový soubor. A tak jsme, jak tužka řekla, šli nahrát příslušný zvukový soubor z počítače. Matýsek přinesl USB kabel, zapojil ho do tužky a pronesl: „To vypadá jako plicní ventilátor!“ Není nad děti žijící v této zavirované době.
Ze stránky www.kouzelnecteni.cz jsme stáhli příslušný soubor a šlo se číst. Albi tužka je určena pro děti od 2 let, proto i provedení knih se liší. Sedmiletý Matýsek si otevřel knihu Lidské tělo určenou pro děti od 5 do 12 let. V ní mu Albi tužka nabídla texty i obrázky. Pokud se tužkou dotknul obrázku, tužka mu ho vysvětlila. Na každé stránce v knize jsou i protahovací cviky. Stačí se tužkou dotknout a dítě se dozví, jak má cvik provést. Dále má možnost dávat si kvízy, pouštět si různé zvuky a dialogy, doplňující informace k tématu.
Matýskův brácha, čtyřletý Kubík, by si pravděpodobně vybral knížku Zvířata na statku určenou pro děti od 2 do 7 lety. Knížka opět nabízí spoustu obrázků s možností dotýkat se jich tužkou a poslouchat zvuky zvířat a případné dialogy a kvízy. Text nenabízí žádný. Pro školní děti je možné zakoupit i různé knížky jako doplněk k zeměpisu, dějepisu nebo cizímu jazyku. Kdo rád s dětmi cestuje, ocení různé interaktivní hry do auta či hudební knížky.
Interaktivní tužka není ovšem pouze pro čtení knih, může sloužit i jako MP3 přehrávač. Stačí si do ní nahrát oblíbené písničky či audio knihu.
Všimla jsem si, že Kouzelné čtení se v posledních letech dostává i do knihoven. Pro nás, co elektronickou tužku máme doma, je výhoda, že nemusíme nové knihy hned kupovat, ale můžeme si je půjčovat v knihovně. Pro ty, co nemají ani elektronickou tužku, je zase fajn, že to přímo v knihovně můžou vyzkoušet. 
Je to takový hezký nový trend, který ocení nejen děti, jako doplněk ke svému „klasickému“ čtení, ale i rodiče. Čas strávený s dětmi u knížek je sice kouzelný, ale kouzelné je i sledovat, jak samy prozkoumávají nové možnosti, které současná elektronická doba nabízí.
 
Kontakt na autorku: petra.routilova@svkhk.cz
 

verze pro tisk · PDF verze