Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

10 let na dobré adrese – Městská knihovna Nové Město nad Metují

Autor: Lada Všetičková
Vyšlo 3/18/2021 v čísle Ročník 31 (2021), Číslo 1, v sekci Šumné knihovny

O přestěhování do nových prostor usilovaly novoměstské knihovnice řadu let. Nakonec se díky šťastné shodě náhod a dobré vůli všech zúčastněných podařilo získat budovu od České pošty na ulici Komenského 30. Další šťastnou okolností bylo získání finanční podpory Evropských fondů a Královéhradeckého kraje. Kompletní rekonstrukce budovy proběhla od března 2009 do září 2010. V říjnu 2010 se tedy mohlo přistoupit ke stěhování. Proběhly i dva lidské řetězy. V krásný slunný den 13. 10. 2010 dopoledne stěhovali dětské oddělení žáci novoměstské Základní školy Komenského, odpoledne své knihy částečně přestěhovali dospěláci. Byly to chvíle  plné sounáležitosti a spolupráce, na které dodnes rády vzpomínáme.
1. 11. 2010 byla naše nová knihovna slavnostně otevřena veřejnosti a od té doby již deset let naplňuje poslání kulturního a vzdělávacího centra města. Někdy s většími, někdy s menšími překážkami, s úspěchy i neúspěchy. Stejně jako v životě.
Knihovna žije s městem a jeho občany od pondělí do soboty, 52 hodin týdně. Rozsáhlá otevírací doba umožňuje každému naplánovat si návštěvu podle svých potřeb. Najít si nás a komunikovat s námi můžete i pomocí sociálních sítí a webových stránek. Informujeme o našich akcích, službách a knižních novinkách.
V rámci oslav tohoto desetiletí vyšel na podzim 2020 stolní kalendář na rok 2021, kde si zájemci mohou s námi připomenout zajímavé akce a osobnosti, které knihovnou prošly.
S kolegyněmi jsme připravily také druhé doplněné vydání informační brožurky o naší knihovně.
Moc jsme se těšili na narozeninový večer, na kterém jsme obě tyto tiskoviny chtěli pokřtít za přítomnosti pozvaných hostů. Měl se konat v říjnu 2020. Bohužel stále špatná epidemiologická situace kolem šíření koronaviru nám to překazila. Nicméně knihovna žije a funguje dál, knížky půjčujeme z regálů, z okénka, rozvážíme v taškách. Snažíme se novou situaci zvládnout se ctí, aby se za dalších deset let nemuselo říkat, že nás koronavirus položil na lopatky!
 
Kontakt na autorku: vsetickova@knihovnanm.cz

verze pro tisk · PDF verze