Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Knihy trochu jinak – jiný pohled na povinnou literaturu

Autor: Petra Čiháková
Vyšlo 3/18/2021 v čísle Ročník 31 (2021), Číslo 1, v sekci Naše téma

Jmenuji se Petra a na webových stránkách www.knihytrochujinak.cz se snažím zpracovat kompletní povinnou literaturu středních škol. Nejsem odborníkem na knihy, ale jsem jejich milovníkem. 
Ke každé knize ze seznamu, kterou přečtu, následně vytvořím tři videa. V prvním interpretuji daný titul a následně mluvím o autorově životě. Ve druhém videu je profesionálním spíkrem formou příběhu namluven obsah knihy. V tomto videu se snažíme udržet autorův literární styl, žánr i jazyk, abychom dílo maximálně přiblížili. Zároveň jsou zde odhaleny autorské práce našich předních umělců a známých osobností. Ti touto cestou ukazují, že se dají motivy klasických knih použít k vlastní tvorbě i dnes, a to napříč obory. K projektu se připojilo a tím jej podpořilo již mnoho osobností, kterým jsem za to velmi vděčná. Patří mezi ně například Gabriela Koukalová, Jakub Ludvík, Ivana Jirešová, Nela Boudová, Kaira, Lucie Šilhánová, Petr Urban, Petr Kolář, Filip Renč, Olga Lounová, Tomáš Verner, Ondřej Slanina a další. Ve třetím videu shrnuji desatero nejzásadnějších informací o dané knize. Všechna videa jsou spíše autentická než akademická, i přesto však na všech úzce spolupracuji s literárními odborníky či učiteli, aby měla odbornou a vypovídací hodnotu.   
Studenti samozřejmě mohou použít videa pro tvorbu svých čtenářských deníků, není to však hlavní podstatou projektu. 
Pokud je někdo ambiciózní, přičemž to nemusí být pouze student, a chce zkusit udělat „díru do světa“, pak tou nejjednodušší cestou, jak to udělat, je vzít něco, co už v minulosti svět dobylo. A to jsou právě knihy ze seznamu doporučené, resp. povinné literatury. Hluboké myšlenky ukryté mezi řádky, motivy, ale i samotné konstrukce, se kterými jejich autoři pracovali, to v nás vyvolává při čtení emoce. Pokud se někomu podaří je spojit s nějakou zálibou nebo profesí, které se aktuálně věnuje, může vzniknout super autorské dílo. Jako například když Taylor Swift napsala píseň s názvem Love Story, v které jsou hlavními hrdiny Romeo a Julie. Není v ní nic nového, ale na youtube má téměř 600 milionů zhlédnutí. 
 
Seznam povinné literatury středních škol čítá cca 200 knih. Po jejich zpracování bych ráda navázala zpracováním řeckých mýtů, Bible a nejstarší filozofie. I z toho důvodu bych byla ráda, kdyby se do projektu zapojili další odborníci, a to hlavně z řad knihovníků, protože právě v knihovnách a jejich fondech se dají najít ty největší poklady. Myslím si, že je pro mladou generaci zajímavější backstage jak autorů, tak i zpracování knih než to, jaká studia ten či onen autor absolvoval, kolik měl sourozenců či jaké profesi se věnovali jeho rodiče. V tomto je náš školský systém zastaralý a pro studenty je četba klasických knih i tím demotivující. Pravda ale je, že jsou klasické knihy skvělé, a možná by se kdekterý student s rebelujícími autory, mnohdy držiteli Nobelovy ceny, v některých vlastnostech i ztotožnil.
Dnes, téměř rok po spuštění projektu KTJ, tvořím tým společně se studenty Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ), za což jsem vděčná panu řediteli Ing. Radko Sáblíkovi, a to nejen proto, že vložil důvěru ve mě, ale hlavně za to, že ji vkládá ve své studenty.   
Jsem také vděčná mnoha knihovnám za sdílení projektu a skvělé nápady, jako jsou například obsahy formou krátkých komiksů či rapu. Za možnost nafotit všechny tituly knih v Národní knihovně, za záštitu hl. města či za možnost prezentovat projekt Knihy trochu jinak ve vašem zpravodaji. Děkuji.
Budu ráda, když videa pomohou studentům s jejich povinnou četbou. A nejraději budu, když se mi podaří skrze videa kohokoliv motivovat k přečtení některé z knih, nebo dokonce k vytvoření vlastního autorského díla na její motivy. 
 
 
Kontakt na autorku: petra@knihytrochujinak.cz 
Web: https://www.knihytrochujinak.cz 
IG @knihytrochujinak 

verze pro tisk · PDF verze