Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Zkušenost s první online besedou jičínských knihovnic

Autor: Michaela Sehnalová
Vyšlo 3/18/2021 v čísle Ročník 31 (2021), Číslo 1, v sekci Stalo se

I malá knihovna si může dovolit uspořádat online besedu pro veřejnost. Jičínské knihovnice se nebály a začaly besedy online pořádat jak pro veřejnost, tak pro děti. Zkušenosti s organizací první besedy popisují v následujícím článku.
 
Již od léta jsme s regionálním spisovatelem a cyklistou Danem Polmanem měli domluvenou besedu k uvedení jeho nové knihy – třetího dílu sportovních pohádek o Nezmarech. Termín byl stanoven na středu 4. listopadu 2020. Už od října začínalo být jasné, že plánovaná akce nebude moci proběhnout.
Nevzdali jsme se a rozhodli se akci uspořádat navzdory nouzovému stavu a protiepidemickým opatřením. Převedli jsme celou besedu do online prostoru. Dan Polman nadšeně souhlasil, protože to byla jediná akce, kterou nemusel ve svém kalendáři škrtat.
           
Technické náležitosti
Ačkoliv většina školení probíhá v MS Teams, šli jsme jednodušší cestou. Pro videokonferenci bez problémů postačí velmi jednoduchá a intuitivní platforma jit.si.meet, na které je možné přivítat několik desítek účastníků bez ztráty připojení, sdílet obrazovku, překlikávat v zobrazení účastníků, nahrávat záznam či online streamovat na YouTube. Účastníci se nemusí nikde registrovat, stačí pouze kliknout na odkaz a jsou ve virtuální místnosti. Pouze v případě, že by se někdo hlásil ze svého smartphonu, je nutné stáhnout aplikaci, která je zdarma k dostání v Obchodu Play nebo App Store. Jednoduchost celé platformy je vykoupena minimálním zabezpečením – ten, kdo se do místnosti přihlásí jako první, stává se automaticky správcem. Právě proto nevyužívají tuto platformu školy. Pro potřeby online besedy však je plně dostačující. I do knihovny může na živou besedu přijít kdokoliv, aniž by se prokazoval heslem.
Aby se přece jen nestalo, že by některý z účastníků omylem přebral moderátorská práva, odemkli jsme místnost těsně před začátkem besedy. Proklikávací odkaz byl umístěn na našich webových stránkách společně s plakátkem a informacemi k besedě. V daný čas se proklikávací odkaz uvolnil a návštěvníka automaticky vpustil do online místnosti. V místnosti už byla předem přihlášena knihovnice, která měla plnit roli moderátora a průvodce, správce webu, který měl na starost i online stream na YouTube, a samozřejmě lektor, kterého knihovníci předem proškolili v užívání platformy.
 
Slavíme úspěch
Ve virtuální místnosti se sešly více než čtyři desítky přihlášených, často ale u monitoru seděla celá rodina. Živý stream na YouTube sledovalo dalších zhruba šedesát lidí. Celkem jsme zaznamenali účast 101 živě sledujících uživatelů. My jsme z úspěšné akce měli obrovskou radost, zpětné reakce byly velmi pozitivní. Po dvou měsících má záznam z besedy evidováno dalších 163 zhlédnutí.
Během online setkání se i přes poctivou přípravu a včasné odzkoušení může stát, že technika zradí. To se stalo i nám. V momentě, kdy chtěl Dan Polman spustit sdílení své obrazovky, aby mohl promítat fotografie, cosi se zvrtlo a vše mu zamrzlo na jednom snímku. Tato skutečnost se nedala vyřešit nijak jinak než odhlášením a opětovným přihlášením přednášejícího. A právě v tento moment je dobré mít v besedě moderátora, jakéhosi průvodce, který může vyplnit čas. Moderátorka  z jičínské knihovny spisovatele a sportovce Polmana zná dobře, proto mohla pohotově představit jeho činnost, další knihy i projekty, na kterých pracuje.
Samotné povídání probíhalo velmi plynule a spontánně. Dan Polman představil novou knihu, přečetl ukázky, pokřtil ji z cyklistického bidonu a v druhé části se věnoval zodpovídání dotazů. Někteří účastníci se osmělili a zeptali se přímo přes webkameru, jiní svůj dotaz psali do chatu. Ten hlídala moderátorka, aby něco neuteklo.
 
Nebát se a zkusit to
U online besed není čeho se obávat; knihovníci prokázali, že se umí přizpůsobit různým situacím a zvládnout i několikatýdenní uzavírky knihoven. Podobnou cestou se mohou vydat i malé místní knihovny. Prakticky z obýváku mohou knihovnice a knihovníci organizovat besedy s místními spisovateli, umělci či dalšími zajímavými osobnostmi. Komunikační platformy jsou zdarma, mnohdy s velmi intuitivním ovládáním. Není třeba shánět odborníky, profesionální kameramany a IT specialisty na živý přenos. Stačí jeden nadšený knihovník, který má odvahu posunout hranice o kousek dál. V Jičíně po úspěšné první besedě zrealizovali i několik online besed pro děti se spisovatelkou Klárou Smolíkovou a Veronikou Krištofovou. V novém roce plánují v podobných aktivitách pokračovat, nabrali zkušenosti. Plánují akce tak, aby je mohli uskutečňovat na internetu i živě.
 
Ačkoliv se může zdát, že rok 2020 byl pro knihovny náročný, dal jim i nový impuls k dalšímu rozvoji. Budoucí směřování knihoven už nikdy nebude stejné. Knihovny se budou i u živých akcí více obracet i do online prostředí a budou více komunikovat na internetu. Berme uplynulý rok jako příležitost k dalšímu pokroku.
 
odkazy:
záznam online besedy s Danem Polmanem: https://knihovna.jicin.cz/dan-polman/
použitá platforma: https://meet.jit.si/
 
kontakt na autorku: sehnalova@knihovna.jicin.cz
 

verze pro tisk · PDF verze