Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Dětský koutek v Obecní knihovně Nepolisy

Autor: Lucie Vejvodová
Vyšlo 12/2/2021 v čísle Ročník 31 (2021), Číslo 4, v sekci Prostory a vybavení knihoven

V naší obci byla budova obecního domu postavena v letech 2002‒2003 a knihovna se tak dočkala nových bezbariérových prostor o velikosti 60 m2. V knihovně byla studijní místa, počítač pro veřejnost, ale žádný dětský koutek. Postupem času jsem zjistila, že nějaký vhodný prostor pro dětského čtenáře by se moc hodil. Pro děti, které si sednou, hrají si, válejí se, malují si, zatímco jejich doprovod, ať už rodiče, babičky, dědové, tetičky, v klidu sedí u stolu, odkud na ně mají pohodlný výhled, a vybírají si knížku pro sebe. Ano, aby si mohly děti i hrát, protože naše knihovna nenabízí jen knihy a časopisy, ale také hry.
S nápadem na dětský koutek jsem oslovila pana starostu Ing. Dušana Šustra a nápad získal podporu zastupitelstva. Zájem zřizovatele o rozvoj knihovny, to je pro její fungování a budování zázemí z mého pohledu zásadní a na prvním místě. Když nemáte schválené finanční prostředky, nemůžete nic, ani nakupovat knížky, ani pořádat různé aktivity se seniory nebo s dětmi. A u nás v Nepolisech se pan starosta o kulturní dění v obci zajímá! Oslovil ke zpracování návrhu interiéru obecní knihovny architektku paní Ing. arch. Alenu Doležalovou. Architekt, návrhář nebo designér má představivost, přijde se zajímavými nápady, ví o nejnovějších trendech. Ke svým návrhům připíše kontakty na dodavatele všeho, co zakomponuje do návrhu, takže se nemusíte obávat, že něco neseženete. Architektka vyslechla naše záměry, zjistila si finanční možnosti. První architektonickou studii jsme prodiskutovali ze všech stran.  Řekli jsme si, co se nám líbí a že se také využijí ještě zachovalé původní stoly a regály. Interiér je barevně sladěný, nabízí otevřený vzdušný prostor pro dospělé i pro děti a nové možnosti pro práci knihovny. Služba architekta určitě nebyla zbytečná investice. Tak výhodně bychom stávající nábytek nedokázali umístit, vlastně se ušetřila spousta finančních prostředků, a přitom jsme získali přívětivou moderní knihovnu.
V knihovně nyní máme částečně i nové regály s posuvnými policemi ‒ knihy přece mají hodně různých formátů ‒, nové polstrované židle ke stolům pro příjemné posezení, nízké regály na kolečkách, se kterými můžeme přejíždět, kam potřebujeme, otevřené kostky pro různé použití, např. na časopisy.  Dětský koutek je umístěný v  zadním rohu místnosti. V rohu, kde dospělý čtenář o dítě a poházené hračky neklopýtne. Měkoučký světle zelený koberec, připomínající zelený trávník, je usazený do rohového půlkruhu a umožňuje dětem hrát si na zemi, prohlížet knížky. Malý stolek je určený pro malování na papír a na jedné zdi je malovací magnetická stěna pro malování křídami. Nad touto stěnou jsou hry deskové, logické i hračky motorické, vše na vyšších policích, aby nepřekážely dětem v pohybu. A důležitou součástí jsou dětské sedací vaky s kuličkovou náplní ve tvarech kostek a válečků, laděné do barev celé knihovny. Dětem se koutek moc líbí, když dorazí do knihovny, hned se tím směrem rozběhnou; vejde se jich tam zhruba patnáct.
Nábytek v celé knihovně je světle hnědý s černými hranami. Podlaha je světle šedá z marmolea, které se snadno udržuje, snese chůzi v botách a v případě poškození dovoluje i výměnu poškozené části. Prostorné, pohodlné židle v barvách světle šedé a světle zelené splňují nároky na snadnou údržbu. Nad regály jsou nápisy s tématem knihovny.
A že už máme všechno? Tak to také ne, zapojila jsem naši knihovnu do projektu Bookstart – S knížkou do života a tak jsem zjistila, že potřebuji ještě vybavení pro úplně nejmenší děti, jako je přebalovací pult, nějaký flipchart by se hodil, nástěnku, podložku a herní prvky v kontrastních barvách právě pro nejmenší. Máme ještě v plánu pořídit nějaký „gaučík“ nebo posezení do půlkruhu s úložnými prostory – policemi, jednorázový koberec pro zvětšení prostoru na válení.
Nové vybavení knihovny nám slouží od roku 2020. Proběhly návštěvy dětí mateřské a základní školy, jsme připraveni i na další zájemce, kteří přijdou na setkání v knihovně, na besedy se seniory, jen pandemie nám aktivity zatím omezuje. V letošním roce dětský koutek dobře posloužil na akci pasování prvňáčků – Knížka pro prvňáčka.
 
Kontakt na autorku: knihovnanepolisy@seznam.cz
 

verze pro tisk · PDF verze