Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

125 let Knihovny města Hradce Králové

Autor: Iva Košťálová
Vyšlo 12/2/2021 v čísle Ročník 31 (2021), Číslo 4, v sekci Šumné knihovny

Dne 4. 10. 2021 Knihovna města Hradce Králové oslavila 125. výročí svého otevření. Nabitý program odstartoval v 9 hodin první komentovanou prohlídkou, během které jsme návštěvníkům představili i novou 3D dílnu. Během dne se uskutečnily ještě dvě další prohlídky. Na své si přišly všechny věkové kategorie. Děti z prvního stupně základních škol mohly zhlédnout představení Příhody lišky Bystroušky v podání Divadla jednoho herce. V 10 hodin odstartoval ve foyer v 1. podlaží koncert The Funkies – tria žáků ze ZUŠ Střezina. Od něj se někteří posluchači nemohli odtrhnout, ale nakonec stihli plánovanou prohlídku knihovny. O hodinu později zahrálo Divadlo jednoho herce žákům druhého stupně základních škol klasickou hru Romeo a Julie.
Po obědě opět zahrálo seskupení The Funkies. V dětském oddělení začal ve tři hodiny další díl cyklu PO-Čtení, po kterém následovala beseda s autorkou dětských knih a hradeckou rodačkou Ilonou Fišerovou. O hodinu později jsme ve velkém sále přivítali autora projektu přestavby naší budovy architekta Davida Vávru. Ten nás svým typickým humorem provedl zajímavou evropskou architekturou. Na konci přednášky měli návštěvníci možnost zeptat se na to, co je zajímá. Dotazy se týkaly především hradecké architektury a odpovědi měly nejen vtip, ale i filozofický rozměr. Slavnostní den završil mladý hradecký klavírista Matyáš Novák. Svým umem si vysloužil nekončící potlesk.
Během celého dne v prostorách knihovny probíhal také oblíbený bazar vyřazených knih a na hudebním oddělení bazar LP, CD, DVD, VHS a hudebních knih a časopisů. Zvuková knihovna si pro návštěvníky připravila speciální program Šifrované vzkazy, ve kterém se mohli pocvičit v Braillově písmu. Celý den také v budově běžela krátká prezentace o dějinách knihovny. Literární kavárna si pro své zákazníky připravila speciální menu: kávu, limonádu a malý zákusek za výhodnou cenu. Nejen dětští návštěvníci si mohli odnést nafukovací balónek nebo originální miničokoládu.
Oslavy výročí knihovny jsme spojili se slavnostním znovuotevřením informačního střediska Europe Direct, které najdete v našem referenčním centru. Infostředisko poskytuje informace o Evropské unii, pořádá zajímavé akce pro širokou i odbornou veřejnost a letos získalo nový grant na další čtyři roky.
Jsme rádi, že po dlouhé covidové době byla knihovna opět plná lidí: do půjčovny zavítalo 490 čtenářů, na knižní bazar 265 lidí a na hudební bazar 216 návštěvníků. Divadelních představení pro školy se zúčastnilo 107 dětí, besedu s Davidem Vávrou si přišlo poslechnout 96 příznivců architektury a koncert Matyáše Nováka 105 milovníků hudby. Naši kavárníci obsloužili 124 platících zákazníků. Návštěvníci mohli strávit pěkný den s knihovnou. Slavnostně se oblékli a nejdřív podiskutovali s Davidem Vávrou o architektuře, pak zamířili do kavárny a nakonec se nechali naladit na pozitivní notu Matyášem Novákem.
 
Kontakt na autorku: kostalova@knihovnahk.cz

verze pro tisk · PDF verze