Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Družné knihovny

Autor: Petra Řoutilová
Vyšlo 3/16/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 1, v sekci Na slovíčko

Milé kolegyně, milí kolegové,
při přípravě prvního letošního čísla zpravodaje mi zněla v uších věta Tomáše Holého z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, kde říkal, že přítel jeho maminky „není družnej.“ To se o knihovnách rozhodně říct nedá. Ty jsou „družný“ až až, jak dokazuje i téma roku 2023 Knihovna – místo setkávání: Stavte se a bavte se.   
Články v rubrice Naše téma vycházejí právě z tohoto tématu. Z našeho kraje se podíváme do knihovny v Dobrušce, kde probíhal v minulém roce úspěšný kurz češtiny pro ukrajinské rodiny, nebo do SVK v Hradci Králové, kde se rozjíždí kurz Výtvarné dílny pro děti různých národností. Mimo náš kraj zavítáme do klubovny Městské knihovny Ostrov, která má za cíl přilákat do knihoven teenagery. Rubriku uzavírá článek z Knihovny Václava Štecha ve Slaném, kde se snídalo na podporu fairtradových, ale hlavně lokálních pěstitelů.
Až po okraj zaplněnou máme tentokrát rubriku Šumné knihovny. V loňském roce odstartovala soutěž pro knihovny z menších obcí Knihovna roku Královéhradeckého kraje, a protože byla úspěšná, bude pokračovat letos druhým ročníkem. Nominace je možné podávat do 15. května 2023. Více o soutěži se dozvíte v článku Kristýny Šimákové. S dalším článkem se podíváme do knihovny v Úpici. Tato knihovna se loni umístila z našeho kraje nejlépe v celostátní soutěži Městská knihovna roku. Další tři články z této rubriky jsou věnovány knihovnám, které získaly nové prostory. Jedná se o Knihovnu Muzea východních Čech, Lesákovu knihovnu v budově FF UHK a knihovnu v Dobřanech.
Novou službu pro seniory přináší projekt Digitální odysea v knihovnách, kterou naleznete v rubrice Nové trendy. Projekt je určen seniorům, kteří mají chuť vydat se do online prostoru, ale nevědí, jak začít.
V rubrice Stalo se se ohlížíme například za celostátní konferencí vysokoškolských knihoven Bibliotheca academica 2022 či za XXIV. kolokviem českých, moravských a slovenských bibliografů. Obě konference proběhly v říjnu minulého roku.
V rámci rubriky Doporučujeme do vašich fondů nabízíme přehled novinek. První článek  je soupisem vlastní personální bibliografie Jiřího Uhlíře, který přináší přehled pěti jeho bibliografií. Ta nejnovější vyšla v roce 2022. Další novinka vznikla přímo na půdě Knihovny města Hradce Králové. Jedná se o zrakově stimulační leporelo pro nejmenší děti Pohádky v bublinách. Další knížka byla pokřtěna v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně. Zpěv straky je určen především pro milovníky fantasy příběhů.
Rubrika Kdo je je tentokrát opravdu hodně inspirativní. Vanda Vaníčková vyzpovídala držitelku Ceny českých knihovníků za rok 2022 Barboru Čižinskou a také laureátky ocenění Knihovník roku Královéhradeckého kraje.
To, že knihovny nejsou družné pouze v rámci České republiky, jasně dokazuje článek Kateřiny Tůmové z rubriky Z knihovnických organizací Knihovnická česko-německá spolupráce pokračuje i v roce 2023.
 
Čtení v teple a pohodlí vám přeje celá redakce zpravodaje U nás.

verze pro tisk · PDF verze