Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Ve Slaném se snídalo na podporu fairtradových, ale hlavně lokálních pěstitelů

Autor: Zoja Kučerová
Vyšlo 3/16/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 1, v sekci Naše téma

Zajímá vás, co je fair trade? Česky by se to dalo přeložit jako spravedlivý obchod či férový obchod. Zjednodušeně řečeno, je to způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí (tj. ze zemí globálního Jihu) spravedlivou odměnu za jejich práci. Šestici nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj. Jak sami vidíte, jsou to potraviny, které se určitě objevují i na vašem stole.
 Na podporu fair tradu se každoročně organizuje happening nazvaný „Férová snídaně ve vašem městě“. Ročně se ho zúčastňuje mnoho měst z celé České republiky. Tisíce lidí tak dají najevo, že podporují produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí a zneužita dětská práce.
Pro ty, které toto téma zajímá a nenechává je chladnými, připravuje Knihovna Václava Štecha ve Slaném dlouhodobý projekt o FT. Před samotnou snídaní mohou návštěvníci knihovny v zrekonstruované chodbě zhlédnout výstavu věnující se právě fair tradu. Seznámí se s vysvětlením tohoto pojmu, s tím, proč toto hnutí vlastně vzniklo, kdo za ním stojí a podporuje ho a jaký přináší užitek. Poté bývají výstavy a besedy ve spolupráci s neziskovou organizací „Na Zemi“, která se fair tradu intenzivně věnuje. Vše posléze vyvrcholí již zmíněnou „Férovou snídaní“. Naše knihovna se tak v roce 2015 stala organizátorem vůbec první akce toho druhu ve Slaném. Věřili jsme, že do té doby již všichni, kteří se pikniku zúčastní, budou vědět, co tímto setkáním podporujeme, že Slaňáci tímto dají jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. A s milými lidmi a fairtradovými nebo lokálními dobrotami to jsou vždy setkání příjemná. Oslovili jsme lokální malé farmáře, chovatele, pěstitele s poptávkou, zdali by se do projektu zapojili. Někteří odmítli, ale určitě polovina souhlasila. Buď nám dodali své výpěstky, nebo se sami přijeli představit se svou nabídkou. My knihovnice jsme se také zapojily. Napekly jsme voňavé koláče, pečivo, připravily chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, uvařily fairtradovou kávu, čaj, mošty nebo kakao. Obdobný sortiment doma připravili a na piknik přinesli i účastníci „zvenku“.
„Byla to velmi příjemná setkání a snídaně se nám zpravidla protáhla až do oběda. Maminky, které přišly podpořit myšlenku fair trade i s dětmi, měly možnost zabavit své ratolesti například omalovánkami, které jsme pro ně připravili v improvizovaném dětském koutku. Všem nám moc chutnalo, a tak došlo i na velké vyměňování receptů,“ zmínila organizátorka slánské Férové snídaně Věra Ungerová, organizátorka, která u akce stála od samého začátku.
 
Kontakt na autorku: info@knihovnaslany.cz

verze pro tisk · PDF verze