Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Jogín v knihovně

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 3/16/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 1, v sekci Okénko

Pejsek a kočička, Dempsey a Makepeaceová, Mach a Šebestová, Adam a Vanda. Tři notoricky známé parťáky doplňuje neznámý, ale, dovolím si říct, pracovně sehraný tandem. Společně s Adamem Cvikem již nějaký ten pátek lektoruji ve školách a knihovnách různé vzdělávací programy. Na podzim roku 2022 jsme si museli dát vynucenou přestávku, neboť se Adam vypravil za jógou do Indie. Hezké, když si lidé plní své sny. Ještě hezčí, když tím dělají radost i druhým. O svých návštěvách zahraničních knihoven často mluvím, proto mi Adam nabídl, že pro nás ve volné chvíli navštíví nějakou indickou. Namasté, skvělý nápade![1]
Vyvolenou knihovnou se stala City Central Library Mysuru, jedna z poboček městské knihovny ve městě Maisúr.[2] Knihovna má otevřeno kromě pondělí každý den od 8 do 20 hodin a je volně přístupná všem domácím i přespolním (respektive přeskontinentálním) návštěvníkům. O knihovně s Adamem ochotně rozprávěla vnučka tamní knihovnice. Sama knihovnice si na anglickou konverzaci netroufla, čímž byla spíše raritou oblasti. Dospělí včetně starších lidí anglicky běžně mluví, děti mají anglický jazyk od začátku školní docházky. Registrační poplatek v knihovně činí 200 indických rupií (zhruba 50 Kč; v oblasti si za tuto částku lze pořídit například jídlo v restauraci) a platí doživotně. Každý čtenář si může vypůjčit maximálně 3 knihy na 15 dní, poté si je lze půjčit znovu. Pobočka pořádá různé akce i výstavy, například v listopadu se konaly v rámci celostátního Týdne knihoven. Co je ale nejdůležitější – atmosféra v knihovně byla dle Adama přátelská a tak „správně knihovnická“. Všude byl klid, ve studovně se pilně studovalo a v čítárně se soustředěně četly noviny. Čtenáři byli hlavně starší muži. Dobré poznamenat, že to ale zrovna v této části Indie neznamená, že by se ženy nemohly vzdělávat, byly doma u plotny nebo muži byli tak chudí, že by neměli ani na noviny. Zde je to spíše odraz obliby klasických novin než cokoli jiného. Drtivá většina místních měla smartphony i s mobilními daty, která se dají na indické SIM karty pořídit velmi levně téměř na každé ulici.
Naznačená dobrá ekonomická kondice jde ruku v ruce s místem, o kterém mluvíme. Dílčí části Indie jsou v tomto velice pestré a rozdíl na severu a jihu je značný. Oblast Maisúru je známá jógou, za níž se sem sjíždějí lidé z celého světa. Absolvovat kurzy, dozvědět se více od těch, kteří jógu nejenom cvičí, ale i žijí. Žádná asketická dogmata či osamocené kláštery, zde jsou jóga, duchovno a praktiky s ní spojené součástí běžných životů celých rodin. Adamem navštívené jógové studio a lekce praktikování vedl Chidananda, dechová cvičení měl na starosti jeho otec Venkateshaiah. Ve školách je jóga součástí tělocviku. Zdatně sekunduje nejrůznějším míčovým a týmovým hrám, z nichž je nejpopulárnější kriket. Místní si jsou přílivu cizinců dobře vědomi, proto se snaží být připraveni a nachystat přívětivé podmínky od pestrých služeb v dopravě a ubytování přes jógová studia a kurzy ajurvédských masáží po stejnojmennou kuchyni. A to vše za doprovodu plynulé angličtiny.
Kryštof Kolumbus do Indie, jak víme, nedojel. Adam ano a já mu děkuji za sdílené dojmy a přeji, ať se daří nejen na podložce.
 
Statistické okénko:
Maisúr (https://cs.wikipedia.org/wiki/Maisúr):

  • rozloha: 128 km2
  • počet obyvatel: 920 550
  • úřední jazyk: kannadština (drávidský jazyk, příbuzným jazykem je například tamilština)
 
Indie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Indie):
  • rozloha: 3 287 000 km2
  • počet obyvatel: 1,393 miliardy
  • hlavní město: Nové Dillí; velká města: Begalúr, Bombaj, Kalkata
  • státní zřízení: republika (rozdělena na 28 spolkových států)
  • převažující náboženství: hinduismus (79 %), islám (14 %); hlavní náboženské svátky: Diwali (svátek světel, symbolické vítězství dobra nad zlem), Dasara (tradice festivalu jsou v procesu zapsání na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO)
 
Kontakt na autorku: VandaV@seznam.cz
 
 
[1] Výraz „namasté“ je běžným indickým pozdravem při příchodu i loučení, vyjadřuje úctu, bývá spojován s drobným úklonem a spojenými dlaněmi.
[2] Ve městě je knihoven více (New Mysore City Central Library, Library and Information Center), nejlépe zásobená je s ohledem na cílovou skupinu uživatelů univerzitní knihovna a její pobočky (University of Mysore Graduate Library).

verze pro tisk · PDF verze