Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Nová knížka Pohádky v bublinách

Autor: Petra Landsmannová
Vyšlo 3/16/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 1, v sekci Doporučujeme do vašich fondů

Přemýšleli jste někdy o tom, co vidí miminka? Jak vnímají barvy a tvary?
Po devíti měsících v temnotě je miminko najednou ve světě plném světla a barev. Zrak, který dosud nemuselo používat, má vyvinutý ze všech smyslů nejméně. Například první měsíc vidí jen černobíle. Jeho favoritem je proto šachovnice. No a představte si, že pastelové barvy, kterými tak často novorozence obklopujeme, se mu slijí v šedou skvrnu a nejsou pro něj vůbec zajímavé. Těmito poznatky odborníků se řídí tzv. kontrastní obrázky, které by měly dětský zrak stimulovat. Na trhu je několik leporel kontrastních obrázků pro děti, ale nám se žádné nelíbilo, a proto jsme se v Knihovně města Hradce Králové rozhodli vydat své vlastní zrakově stimulační leporelo.
Jelikož jsou knihovníci všestranně nadaní, mohli jsme do tvorby leporela zapojit naše kolegy. Volba padla na Markétu Dubnovou, která působí v dětském oddělení pobočky v Kuklenách. Díky své dceři o kontrastních obrázcích věděla, dokonce je prakticky využívala u vlastních vnoučat. Markéta původně namalovala hned několik kontrastních obrázků pro Bookstart, celostátní projekt S knížkou do života,[1] a v létě roku 2022 začala s přípravou plánované knížky. Kresby, které jsme do leporela nakonec vybrali, jsou na motivy známých dětských pohádek. Po odborné stránce na vše dohlédla PaedDr. Markéta Skalická, zraková terapeutka a metodička pro rozvoj zrakového vnímání organizace Eda. Informace o tom, jak vidí miminka, se zájemci dočtou na webových stránkách Bookstartu, kam je rychle navede QR kód umístěný na zadní straně leporela.
Jako správné a povoláním postižené knihovnice jsme chtěly do obrázků dostat alespoň kousek textu, drobný příběh, prostě něco ke čtení. Autorská práva nakonec zůstala v rodině a kratinké říkanky, které potěší hlavně rodiče dětí, napsala dcera autorky kreseb, Eliška Jílková.
Jak se již stalo tradicí, Knihovna města Hradce Králové vydává jednu knížku ročně, kterou křtíme v prosinci. Ani loni to nemohlo být jinak. Slavnostní večer proběhl v sále knihovny a kdo jiný by měl leporelo pokřtít než děti. Sešlo se jich mnoho. Během křtu měly možnost si zahrát na hudební nástroje a zazpívat si písníčky podle říkanek v knížce. Na kytaru je doprovodila naše další kolegyně, Bára Maťátková z pobočky Malšovice. Večer to byl vydařený, dětské šampaňské všem kmotřičkám a kmotřencům chutnalo.
Pokud vás knížka zaujala, můžete si ji koupit u nás knihovně (v ústřední budově ve Wonkově ulici, ale i ve všech větších pobočkách).
 
Kontakt na autorku: landsmannova@knihovnahk.cz

 

verze pro tisk · PDF verze