Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Zpěv straky

Autor: Jana Benešová
Vyšlo 3/16/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 1, v sekci Doporučujeme do vašich fondů

BERANOVÁ, Dana. Zpěv straky. Brno: Host, 2022. ISBN 978-80-275-1359-8.
 
Koncem roku 2022 jsme v jičínské knihovně přivítali novou knihu regionální spisovatelky. Tentokrát to byl fantasy příběh „Zpěv straky“ autorky Dany Beranové.
Uvedení v knihovně přihlížel plný sál. Střídalo se povídání o knize se čtením a se zpíváním písní, které měly také fantasy nádech. Součástí večera byl vtipný test, jehož vítěz získal knihu a přívěsek s „drakovem“. Na konci oficiální části večera předstoupily sudičky  zastupující jednotlivé řády, o kterých je v knize řeč. Závěr patřil autogramiádě, povídání s autorkou, květinám a občerstvení, které korespondovalo s obsahem knihy.
Dana Beranová začínala v literárním spolku při jičínské knihovně a postupně vydala několik knih. Žije s rodinou, do které patří i jejich zvířata, v Řehči u Jičína. Pracuje v jičínské nemocnici jako radiologická asistentka. Je také autorkou písňových textů a jako zpěvačka vystupuje s manželem ve skupině „Písničkáři ze šuplíku“.
Kniha je na první pohled moc zajímavá. Zaujme tmavomodrým přebalem s vyobrazením hlavní hrdinky na koni a s obrázky straky v každém rohu. Má to svůj význam. Text se skládá z jednotlivých příběhů, vlastně povídek, které se postupně propojí do jednolitého celku.
Autorka o ději říká: „Příběh se odehrává ve smyšleném světě v období středověku. V tomto světě lidé uctívají čtyři bohy a zasvětili jim čtyři řády, které zvelebují zemi – Nadaní, Moudří, Milosrdní a Stateční. Hlavní hrdinka se jmenuje Henika, čarodějka a léčitelka. Odpoutá se od své matky, začne žít mezi lidmi. Jezdit za nemocnými pacienty a cestou se setkává s magií, kterou musí řešit.“[1]
 Pro mě byla knížka velmi dobře čtivá, s příběhem se v ní snoubí láska ke všemu živému, ohleduplnost a soucitnost. Kromě fantasy prvků a napínavých epizod v ní čtenář objeví i práci s bylinami, vztahy mezi lidmi a mnoho dalšího. Těším se na pokračování.
Kniha je běžně dostupná v knihkupectvích. Je možno ji koupit i přímo u autorky. V tom případě k ní dostanete zdarma magický předmět – přívěsek s drakovem. Drakov je velmi vzácný kov. Jak se získává a k čemu se používá, se dočtete v knize.
 
Kontakt na autorku článku: benesova@knihovna.jicin.cz
Kontakt na spisovatelku: info@danaberanova.cz, https://danaberanova.cz/

 
[1] CHLÁDKOVÁ, Kateřina. Henika mě inspiruje odvahou a soucitem, říká o své knižní hrdince spisovatelka. Jičínský deník. 2022, XVIII(265), 3. ISSN 1210-7352.

verze pro tisk · PDF verze