Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Výlety s Knihovnou Jaroslava City

Autor: Jiřina Bittnerová
Vyšlo 9/14/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 3, v sekci Naše téma

Zámek v Opočně, rozhledna na Šibeníku u Nového Hrádku, poutní místo Rokole, přehrada Les Království u Dvora Králové, zřícenina hradu Vízmburk…
To je jen malý výčet našich společných výletů s Knihovnou Jaroslava City ve Vysokově.
 A jak to vlastně začalo? Na jedné z našich podzimních lekcí pro seniory „Trénování paměti“ v knihovně přišla zmínka o blížících se vánočních trzích v Kuksu. A pak padla ta důležitá věta – co si tam udělat společný výlet? Od slov k činu nebylo daleko a ještě ten měsíc jsme se rozjeli na zmiňovaný vánoční trh. Vánoční trhy se poté staly takovou naší každoroční stálicí. Pouze v loňském roce z důvodu zrušení přímé linky se Kuks musel obejít bez nás.
Tím se odstartovaly naše další „výlety s knihovnou“.
Navštívili jsme pěšky, autobusem a vlakem řadu míst nejen v našem nejbližším okolí. Vypravili jsme se do Prahy na prohlídku nově otevřeného Národního muzea, v Poděbradech jsme vypluli na vyhlídkovou jízdu lodí k soutoku Labe s Cidlinou, ve Voletinách u Trutnova v domě Pod Jasanem jsme se naučili techniku tkaní na kolíkovém stávku, u sousedů v lázeňském městě Kudowa jsme si pochutnali na pečených pstruzích…
V knihovně vždy domluvíme náš příští cíl cesty. Já vyhledám potřebné informace  ‒ vhodný spoj, ceny případných vstupů do památek (na tyto výdaje částečně přispívá i místní organizace Červeného kříže). Důležitá je i možnost občerstvení. Snažíme se, aby každá naše cesta měla příjemné zakončení ‒ jak jinak než u dobré kávy, popřípadě i se sladkou tečkou.
Všechny informace kam, kdy, s pozváním na cestu najdou zájemci na webových stránkách vysokovské knihovny.
Každoročně se uskuteční několik takovýchto společných výletů. Někdy je účast v hojném počtu, někdy v komornějším obsazení. Vždy tak, jak se komu zadaří. Pokaždé však vyrážíme s dobrou náladou a věřte, že na našich cestách zažijeme spoustu legrace.  
V záloze pro letošní rok máme ještě několik vybraných tipů. Na závěr roku si také určitě nenecháme ujít některou z vánočních akcí:
Kramolna – prodejní vánoční výstava pořádaná místní knihovnou?
Vánoce na Kuksu?
Advent v trutnovském UFFu?
Uvidíme.
Tak třeba někde na shledanou!
 
Kontakt na autorku: bittnerova.jirina@email.cz
 

verze pro tisk · PDF verze