Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Rytíři Řádu krásného slova – Kde končí svět 2022/23

Autor: Marta Pešková Staníková
Vyšlo 9/14/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 3, v sekci Stalo se

Kde končí svět? „Pro kapra je konec světa břeh rybníka, pro mšici na lístku růže… Čím víc budeš vědět, tím větší bude tvůj svět.“ Tolik úvod z propozic projektu ‒ kraťásek Zbyňka Malinského z knihy Kolotoč s labutěmi, vydané jičínskou knihovnou v roce 1999.
Již XIII. ročník celostátního projektu Klubu dětských knihoven SKIP byl ve znamení Dobrých zpráv. Tak zněl také jeho podtitul. Opět široké téma, které uchopila každá knihovna podle svého. V našem regionu se zapojilo celkem 11 knihoven. Ze statistiky vyplývá, že v místních kolech byly vyhlášeny 11x literární soutěže, 5x výtvarné soutěže, 2 knihovny se zapojily do oblasti dětského čtenářství a jednou byla zastoupena i oblast literárně-dramatická.
Po vyhodnocení místních kol v přihlášených knihovnách bylo posláno k regionálnímu hodnocení celkem 35 literárních prací. Nejčastěji se v nich objevoval autorův prožitek. Někdo psal o rodině, někdo o všem dobrém, co se děje v jeho městě a okolí. Příběhy byly psány formou prózy i poezie, často byla literární oblast spojena s výtvarnou a do ruky se nám dostaly úžasné komiksy. Tyto literární práce, tradičně umístěné na Google disku Klubka, hodnotilo 19 knihovnic z různých knihoven našeho kraje.
Regionální vyhlášení výsledků proběhlo v úterý 16. května 2023 v Městské knihovně Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem. Téměř 60 účastníků si poslechlo turnovské vypravěče příběhů a seznámilo se s redakční radou na Žižkovkastu. Po předání cen, diplomů a vyhlášení nominovaných rytířů Řádu krásného slova zahrál naprosto skvěle kroužek náchodské knihovny „Za oponou knihovna“ divadelní představení na motivy knížky Daniely Krolupperové Polštářoví podvodníci. Po dopoledním programu následovala v Safari parku prohlídka nejzajímavějších expozic s průvodcem.
Po regionálním vyhodnocení pravidelně následuje závěrečné vyvrcholení celého projektu zpravidla v Zrcadlové kapli Klementina. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Ve středu 7. června odjela téměř třicetičlenná východočeská expedice složená z dětí – čtenářů a také se třemi nominovanými rytíři do Prahy, kde bylo takto pasováno celkem 11 dětí z celé ČR. Do Řádu rytířů krásného slova byli pasováni za náš region: Barbora Šobková (MěK V. Čtvrtka v Jičíně), která psala o narození své sestry Terezky, Alžběta Pechová (MěK Úpice) adresovala svůj dopis o dění v Úpici bratřím Čapkům a Martin Vejvoda (MěK V. Čtvrtka v Jičíně) sepsal fiktivní příběh o nalezení raněného psa a jeho záchraně. Jak kdysi jeden slavný člověk (Milo Mahdall) řekl: V životě nejsou důležité ty veliké věci, o kterých se píší tlusté knihy, ale mnohem důležitější jsou maličkosti, detaily běžného života, kterých si mnohdy ani nevšimneme. Právě v nich jsou ukryty ty nejdůležitější zprávy. A o tom to je. Nejen rytířům, ale všem účastníkům patří velké díky za to, že se jim podařilo posunout své hranice světa zase o kousek dál.
Kromě dětských rytířů byl do Řádu krásného slova pasován za spisovatele Robin Král a za interprety Matouš Ruml. Byla to opět velmi krásná a povedená akce v úžasném prostředí Zrcadlové kaple.
 
Kontakt na autorku: peskova.stanikova@slavoj.cz

verze pro tisk · PDF verze