Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Metodici podruhé v Kutné Hoře

Autor: Helena Vejvarová
Vyšlo 9/14/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 3, v sekci Stalo se

Osobně jsem měla veliké štěstí, že jsem na pozici metodika začínala v roce, kdy proběhl první workshop metodiků ve Vyškově. Od té doby jsem chyběla jen na třech.
Už první setkání s metodiky z jiných krajů pro mě bylo hlavně divení. Ono se to nedělá všude stejně? Všichni si pomáhají a inspirují se navzájem. Opravdu jsem doufala, že to tak funguje i v našem kraji. Byla jsem tam od nás sama a s ostatními jsem se teprve měla setkat. A nebylo to úplně tak, jak jsem si myslela. Ale musím uznat, že se naše spolupráce s ostatními metodiky za ty roky hodně zlepšila, a možná i díky těmto workshopům.
Pořadatelky dají každému dalšímu setkání o kousek víc a musím je jen obdivovat, kde berou tu energii. Ale díky osobním setkáním vím, že je to baví, i když už nestíhají a přivítaly by posilu do týmu.
V Kutné Hoře jsme se setkali už podruhé. A jsem moc ráda, protože novou moderní knihovnu si místní knihovníci zasloužili. Je plná zajímavých nápadů a skvěle využívá i moderní technologie. Skutečně doufám, že rekonstrukce naší knihovny bude stejně úspěšná.
 Uvítali nás místostarostka Kutné Hory Mgr. Kateřina Špalková a Mgr. Roman Hájek, ředitel Středočeské vědecké knihovny v Kladně. Pan Hájek se pozastavil nad názvem našeho setkání: „ Název se mi zdál suchý, ale jak vidím, tak program suchý nebude.“
Příspěvek „Metodická činnost v oblasti meziknihovních služeb“, přednesený Bc. Jitkou Kutmon, rozvířil emoce. Služba MVS, Získej a placení poštovného, to jsou témata věčných knihovnických diskusí a ani na tomto setkání jsme se nedobrali jednotného řešení.
Letošní workshop byl zvláštní tím, že proběhl i skutečný workshop. Sál se jako kouzlem změnil v počítačovou učebnu a následovalo zadání zpracovat popis projektu do VISK 3 nebo K-21. Museli jsme si vybrat do dvojice někoho z jiné knihovny a zpracovat popis z programu, který jsme ještě nedělali.
Druhý den byl pro mě příspěvek „Spolupráce městské knihovny a škol v Českém Těšíně“ Mgr. Dany Zipserové plný inspirace. Každoročně vydávané brožury s nabídkou pořadů pro školy je skvělý nápad. Soutěž vytvoření koláže z díla regionálního autora měla tak pěkné výsledky, že neodolám a něco podobného uskutečním i u nás.
Děkuji přednášejícím, hostům, organizátorkám a účastníkům za dva báječné dny.
 
Kontakt na autorku: vejvarova@knihovna.jicin.cz
Webové stránky knihovny: https://knihovna.jicin.cz/

verze pro tisk · PDF verze