Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Základy kybernetické bezpečnosti

Autor: Jana Benešová
Vyšlo 9/14/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 3, v sekci Stalo se

Na jaře uspořádala Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně workshop o kybernetické bezpečnosti pro knihovnice a knihovníky regionu.
Přednášejícím byl Václav Maněna, na kterého jsme měli kladné recenze z jiných knihoven. Václav Maněna učí informatiku na střední škole, a jak sám říká, je lektor, ajťák a „jůtůber“. Má dlouholeté praktické zkušenosti s e-learningem, online vzděláváním a využíváním technologií ve výuce. Poskytuje webináře a online konzultace pro školy a organizace, které podporují vzdělávání.
Pro nás bylo hlavní, že nepřišel ajťák, který je nudný a kterému nikdo z nás nerozumí. Opak byl pravdou. Získali jsme praktické tipy k zabezpečení počítače, mobilu, e-mailu, účtů na sociálních sítích, e-shopech a dalších službách. Dozvěděli jsme se, na co si dát pozor v online světě a jak můžeme předejít odcizení přihlašovacích údajů. Naučili jsme se vytvořit heslo, které je bezpečné a zároveň snadno zapamatovatelné.  Důležité pro nás byly i tipy na zdroje, nástroje a metodické materiály, které pomohou se vzděláváním. Vše jsme si prakticky vyzkoušeli a dostali odkaz na webové stránky přednášejícího, kde jsou k nalezení zmíněné materiály.
Osobně doporučuji vyzkoušet si buď sami, nebo s dětmi, nebo třeba se seniory některý z testů, v němž je možné ověřit si znalosti a dovednosti z kybernetické bezpečnosti nebo z mediální gramotnosti.
Pokud někdo zápasí s množstvím hesel, až se dostane k tomu, že dává všude stejné a co nejjednodušší heslo, podívejte se na správce hesel Bitwarden https://spajk.cz/bitwarden-spravce-hesel-zdarma/. Zajímavá je také nabídka na ověření si, zda neunikly vaše přihlašovací údaje a další informace https://haveibeenpwned.com/.
Cenné je velké množství materiálů a zdrojů k výuce kybernetické bezpečnosti. Vše uvedené je možné získat na webu pana Maněny s názvem Knihovna Jičín: workshop Kybernetická bezpečnost.
Workshop velmi doporučuji pro knihovníky i návštěvníky knihovny jakéhokoliv věku. Kromě toho, že v něm získáte pro život velmi potřebné informace, je zábavný, praktický a srozumitelný.

Kontakt na autorku: benesova@knihovna.jicin.cz
Web přednášejícího: https://manena.info/

Zdroje a materiály: https://manena.info/2023/04/23/knihovna-jicin-workshop-kyberneticka-bezpecnost/.

 

 

 

verze pro tisk · PDF verze