Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Jak slavík učil člověka moudrosti na královéhradeckých školách

Autor: Marie Magdaléna Landsmannová
Vyšlo 9/14/2023 v čísle Ročník 33 (2023), Číslo 3, v sekci Stalo se

„Nikdy nejez, co ti nechutná. Nikdy nelituj toho, co již nelze vrátit. Nikdy nevěř hloupostem.“ To jsou tři základní poučení z ukrajinské pohádky Jak slavík učil člověka moudrosti, ke které děti z mateřských a základních škol v Hradci Králové vytvořily vlastní ilustrace. Jejich výstavu si pak návštěvníci mohli na pobočce městské knihovny Slezské Předměstí prohlédnout do konce května.
Soutěž Ukrajinské pohádky Knihovny města Hradce Králové a informačního střediska Europe Direct Hradec Králové probíhala ve dvou kategoriích (mateřská škola a první stupeň, druhý stupeň základní školy). Úkolem účastníků bylo podle jednoho ze čtyř vybraných příběhů vytvořit výtvarné dílo. Mezi zadané pohádky patřily: Jak slavík učil člověka moudrosti, Legenda o Ukrajině, Labutí husy a Rukavička. „Poslední můžete znát v Čechách spíše pod názvem Boudo, budko, kdo v tobě přebývá,“ vysvětloval jeden z organizátorů Jaroslav Beran.
Technika nebyla blíže specifikována, a tak se na výstavě objevily kresby, malby i koláže. Celkově se do projektu zapojilo 84 dětí. Slavnostní vyhlášení soutěže a vernisáž se konaly 10. května na pobočce knihovny na Slezském Předměstí, kde se sešlo třináct účastníků s rodiči.
Výherkyní v nejmladší kategorii se podle odborné poroty stala šestiletá Viktoria z mateřské školy Kamarád a ve starší Nikol ze Základní a mateřské školy Kukleny. Speciální cenu si pak odnesli žáci z Danety, školy pro děti se středně těžkým až hlubokým mentálním postižením.
„Jeden člověk chytil slavíka a chtěl ho sníst. Ale ptáček mu říká: Ne, já tě nezasytím, člověče. Raději mě nech letět a já tě naučím třem věcem, které se ti jednou budou hodit. Muže to potěšilo a slíbil, že ho nechá letět, pokud slavík splní svůj slib.“ – úryvek z Jak slavík učil člověka moudrosti.
Projekt městské knihovny spojil všechny účastníky bez rozdílu národnosti, což se projevilo i na stupních vítězů, kde byly jak děti z České republiky, tak z východu Evropy. Podle pořadatelů bylo cílem soutěže nejen zapojení co nejvíce soutěžících, ale i poučení žáků z Čech o ukrajinské kultuře a ústní lidové slovesnosti. I proto knihovně pomáhala studentka Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Kataryna Kropiva, která z Ukrajiny pochází. „Spolupracuje s námi od loňského roku. Káťa nám pomohla pohádky vybrat a přeložit,“ ocenil Beran.
Někteří účastníci na výtvorech pracovali v rámci vyučování. „Společně jsme je četli na hodině a následně probírali. Hledali jsme ponaučení i hlavní symboly, které se pak děti snažily na svých výtvorech zobrazit,“ vysvětlovala učitelka výtvarné výchovy na Masarykově základní škole v Plotištích, jejíž žáci se umístili na stupních vítězů s kolážemi k Legendě o Ukrajině.
„Když Bůh obydlel zemi lidmi, začaly jej jednotlivé národy prosit o kus země, kde by mohly žít. Jenom Ukrajinci si putovali bezstarostně krajinou a kochali se krásami světa. Jednou se rozhlédli kolem sebe a spatřili, že všude se hemží lidé. Každý měl svoje místo na světě, jenom oni ne. Vydali se tedy Ukrajinci k Bohu.“ ‒ úryvek z Legendy o Ukrajině.
Výstava byla v knihovně na Slezském Předměstí do konce května, následně putovala do Kuklen a na závěr se objeví v hlavní budově ve Wonkově ulici.
 
 
Kontakt na autorku:  majamagdalandsmannova@seznam.cz

verze pro tisk · PDF verze