Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

AI v knihovnách

Autor: Petra Řoutilová
Vyšlo 12/5/2024 v čísle Ročník 34 (2024), Číslo 4, v sekci Na slovíčko

Milí čtenáři,
 
zdravím vás u posledního letošního čísla zpravodaje U nás. Po celý rok byla naším hlavním tématem umělá inteligence (AI) a její vliv na knihovny. Tento fenomén se v knihovnické oblasti stále více prosazuje a přináší příležitosti i výzvy, s nimiž se všichni setkáváme. V tomto ročníku jsme proto přinášeli články, které se věnují různým aspektům zavádění umělé inteligence a inovacím ve službách. A abychom ukázali, že ani my v redakci zpravodaje nebereme AI na lehkou váhu, je spoluautorem tohoto úvodníku chatGPT.
Martin Krčál v článku „Umělá inteligence v knihovnách: transformace služeb a procesů“ podrobně popisuje v rubrice Naše téma možnosti, které AI nabízí při optimalizaci knihovnických procesů, vyhledávání informací či personalizaci služeb pro čtenáře. Zároveň ale upozorňuje na investiční a organizační nároky, které zavádění AI s sebou přináší. Článek zdůrazňuje, že je třeba připravit se na změny a cíleně podporovat vzdělávání zaměstnanců, aby se knihovny mohly plně adaptovat na nové technologie.
Takovým odlehčením je rozhovor „Seznamte se: ChatGPT“, který přináší pohled na možnosti komunikace člověka s AI v praxi.
V rubrice Stalo se se ohlížíme za letošní konferencí Knihovny současnosti 2024. Její program zahrnoval mimo jiné téma digitálního občanství a využití moderních technologií v knihovnách. Na konferenci se setkali odborníci z různých zemí, kteří sdíleli zkušenosti ohledně role knihoven v digitální společnosti. Závěry konference podtrhly význam knihoven jako důležitých center pro rozvoj digitálních kompetencí a podporu demokratických hodnot.
Celé číslo se však nezabývá pouze AI. V rubrice Šumné knihovny jsme minule představili tři vítězné knihovny soutěže Knihovna roku Královéhradeckého kraje. Nyní představujeme další tři nominované knihovny. Jsou to Městská knihovna Špindlerův Mlýn, Místní knihovna ve Chvalkovicích a Obecní knihovna v Novém Hrádku.
K soutěžím knihoven se vracíme i v rubrice Stalo se. A také k slavnostnímu setkání, kde se všechny soutěže vyhodnocují a předávají se ocenění. Tématu soutěží se věnují celkem tři články a i obálka našeho zpravodaje.    
Aby knihovny mohly být v soutěžích konkurenceschopné, nestačí, aby se zaměřovaly „jen“ na služby pro uživatele, ale také se musí starat o svůj vzhled. Tomu chce pomoci Královéhradecký kraj, který v roce 2023 vyhlásil v rámci Programu obnovy venkova podprogram Modernizace prostorového vybavení knihoven a tím podpořil dotacemi například knihovny v Blešně, Jestřebí a Šonově, kde se díky modernizacím podařilo vytvořit svěží, inspirativní prostředí pro čtenáře všech generací. Jestli se to opravdu podařilo, se můžete přesvědčit v rubrice Prostory a vybavení knihoven.
Tímto číslem se rozloučíme s rubrikou Vize 28, která po celý rok přinášela hlavní priority z nově vydané Strategie rozvoje knihoven Královéhradeckého kraje na léta 2024–2028. Poslední prioritou, o níž jsme zde ještě nepsali, je Digitalizace a využívání digitálních knihoven. Doufáme, že vás témata v této rubrice zaujala a nyní si je už vyhledáte sami v nové Strategii.
 
A na co se můžete těšit v roce 2025? Například na nové téma, kterým bude digitální gramotnost, nebo na seriál o finských knihovnách z rubriky Okénko.  
 
Krásný adventní čas vám přeje redakce zpravodaje U nás.

verze pro tisk · PDF verze