Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Digitalizace a využívání digitálních knihoven ve Strategii rozvoje knihoven KHK na léta 2024–2028

Autor: Lucie Jirků
Vyšlo 12/5/2024 v čísle Ročník 34 (2024), Číslo 4, v sekci Vize 28

Digitalizace donedávna bývala (nejen veřejností, ale i knihovníky) v rámci knihoven vnímána jako okrajová činnost s omezeně využitelnými výsledky. A není se co divit – vzdáleně měli uživatelé přístup pouze k autorsky volným dokumentům, zatímco většinu digitalizovaného obsahu bylo možno prohlížet pouze „na místě samém“ – uživatel se tedy musel vypravit do knihovny, která vlastnila fyzickou kopii. Přelomovou změnu přinesla až možnost zpřístupnění digitálních knihoven v režimu děl nedostupných na trhu (DNNT). Tuto možnost, hned jak to bylo možné (jako teprve čtvrtá knihovna v ČR), využila i naše krajská knihovna a od března 2022 provozuje Digitální knihovnu SVK HK (https://kramerius.svkhk.cz/) v režimu DNNT. To se pochopitelně promítlo i do krajské Strategie rozvoje knihoven na následující období.
V souladu s předchozími koncepcemi je v kraji budována jedna digitální knihovna a na krajské digitalizační jednotce (KDJ) ve Studijní a vědecké knihovně jsou digitalizovány regionální dokumenty nejen z fondů SVK HK, ale i dalších městských a muzejních knihoven kraje. Služba (od výběru dokumentů přes rekatalogizaci až po zpřístupnění a uložení dat) je knihovnám v kraji poskytována zdarma. Aktuálně jsou v Digitální knihovně SVK HK zpřístupněny dokumenty z deseti knihoven kraje a v rámci plnění Strategie bude zapojeno minimálně pět dalších knihoven.
Digitalizace fondů dalších knihoven je však často komplikována nekvalitními či neúplnými záznamy v online katalozích knihoven a (především v případě muzejních knihoven) leckdy i nemožností online přístupu k záznamům. Přitom právě muzea mají často ve fondech unikátní regionální dokumenty – jedním z cílů Strategie je proto zmapování regionálních fondů muzeí a digitalizace vybraných dokumentů z těchto fondů.
S postupující digitalizací ale pochopitelně narůstají i nároky na kapacitu a vybavení KDJ. To je již zastaralé a nedostačující, jedním z cílů Strategie tak je i příprava a realizace projektu Optimalizace technologií KDJ (s financováním z Národního plánu obnovy). K vyhlášení výzvy však došlo oproti dříve avizovaným termínům až v srpnu 2024 (s realizací v roce 2025). Pokud bude dotace v požadované výši SVK HK přidělena, bude připravený projekt v příštím roce realizován a dojde mj. k tolik potřebnému navýšení kapacity úložiště a doplnění pracoviště o nový skener a OCR pro dokumenty tištěné novogotickým písmem.
 
U vlastní digitalizace, uložení a zpřístupnění to však nekončí. Zatímco v předchozích krajských koncepcích jsme se zaměřovali na budování, resp. rozšiřování digitalizačního pracoviště a digitální knihovny, v současné Strategii je kladen velký důraz i na využívání těchto zdrojů. Krajská knihovna začala v roce 2023 ve spolupráci s pověřenými knihovnami realizovat školení pro knihovníky, zaměřená na využívání digitálních knihoven a zapojení do systému DNNT, a tato školení budou probíhat i v dalších letech. Cílem je proškolení zástupců většiny profesionálních knihoven v kraji (školení jsou však nabízena i neprofesionálním knihovnám) a zapojení těchto knihoven do systému DNNT – na konci období by měly být v systému zapojeny všechny pověřené knihovny a min. 75 % profesionálních knihoven.
Zatímco digitalizaci knihovních dokumentů (především monografií a periodik) zajišťuje SVK HK, digitalizace a digitální evidence sbírek je v gesci Muzea východních Čech. To od roku 2023 realizuje projekt Krajského digitalizačního centra pro oblast muzejnictví; v rámci Strategie je cílem technologické dovybavení digitalizačních pracovišť v paměťových institucích zřizovaných krajem a následná digitální dokumentace a digitalizace (během let 2024–28 půjde o 2 % záznamů v CES napříč krajem).
 
Kontakt na autorku: lucie.jirku@svkhk.cz

verze pro tisk · PDF verze