Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

135 let v knihovně U Mokřinky v Mokrém

Autor: Dagmar Honsnejmanová
Vyšlo 12/5/2024 v čísle Ročník 34 (2024), Číslo 4, v sekci Z dějin knihovnictví v našem kraji

O naší knihovně se v časopise U nás psalo opravdu již mnohokrát. Přesto snad stojí za zmínku její 135. výročí založení řídícím učitelem v Mokrém Emilem Musilem-Daňkovským (15. 7. 1889). Někdo si možná řekne, že zřízení knihovny vesnickým učitelem byla na konci 19. století celkem běžná věc, a možná má i pravdu. Ale Emil Musil byl na tehdejší dobu velmi osvícený a svojí činností malou obec proslavil v širokém okolí. Ve škole byla založena redakce mysliveckého časopisu Lovecká besídka, do kterého psali i tehdejší osobnosti, jako např. Alois Jirásek nebo F. S. Kodym. Sám Emil Musil byl velmi všestranný, věnoval se pedagogice, pěstitelství, chovatelství, cestování, myslivosti. Samostatně vydal přes 20 spisů, ponejvíce přírodopisných a pedagogických, věnovaných mládeži. Překládal z němčiny (Karla Maye), francouzštiny a angličtiny. Přispíval svými články a básněmi do mnoha časopisů.
A tak se není co divit, když se stal dalším patronem knihovny U Mokřinky a také čestným občanem obce Mokré in memoriam, přesně v den založení knihovny 15. 7. 2019. Tehdejší akci s výstavou jeho děl podpořili Královéhradecký kraj, historik Josef Ptáček, herec, spisovatel a básník Miloň Čepelka. Z knihoven to byly knihovna Zlín, Rumburk, Kyjov, Sedlčany a velkým dílem přispělo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Praha, které dokonce uspořádalo svoji samostatnou výstavu o životě a díle Emila Musila.
Celá léta je nám Emil Musil velkým vzorem. Rozhodně by se za naši současnou činnost nemusel stydět. Pokračujeme v jeho šlépějích opravdu s velkým nasazením a nadšením.
Obnovení knihovny se Mokré dočkalo v roce 1997, když se obec osamostatnila. Na začátku to byl jen sen o půjčování knih, takový malý mráček s pár hvězdičkami, z kterého časem vznikla obrovská galaxie plná mlhovin a rozmanitých hvězd.  A knihovna září přesně uprostřed. Je sice malinká, ale o to více září.
V knihovně se nejen půjčují knihy, ale stala se především kulturním centrem obyvatel obce. Nápady a aktivity se jen hrnuly a dnes již knihovna ve spolupráci s obcí pořádá na padesát akcí ročně. A to je jistě slušné číslo na obec se 170 obyvateli.
 
Trochu statistiky

  1. Založení knihovny 15. 7. 1889.
  2. Obnovení knihovny po osamostatnění obce 22. 5. 1997.
  3. První patronkou knihovny je bludička Mokřinka, od 24. 10. 2009 (odhalení dřevořezby Jarmily Haldové).
  4. Druhým patronem knihovny je Emil Musil-Daňkovský, od 8. 12. 2014.
  5. Počet akcí v letech 2005–2023 dosáhl čísla 667; bude jich však víc, protože od roku 1997 do roku 2004 se akce do výkazu nezapisovaly.
  6. Návštěvníků v knihovně včetně akcí v letech 1998–2023 bylo téměř 40 tisíc.
  7. Od října 2006 má knihovna svoje webové stránky, kde je zaznamenána veškerá její činnost; od ledna 2025 budou opět renovovány a budou určitě modernější a přístupnější.
  8. Knihovna má svoje logo, které visí na budově knihovny a používá se při všech příležitostech.
  9. V knihovně má redakci Mokerský zpravodaj a vydává se již 19 let. Knihovna zde má svoji stálou a velmi obsáhlou rubriku.
  10. Knihovna má svoji lípu Bludičky Mokřinky, která se v roce 2012 umístila v celostátní soutěži Strom roku na 5. místě.
  11. Knihovna získala Turistický suvenýr č. 1266.
Publikace obce a další materiály vydané ve spolupráci s knihovnou
  1. Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390–2010
  2. Obec Mokré – Zajímavá data v dějinách i současnosti 1390–2016 a půl
  3. Mokerské bludičky (katalog bludiček)
  4. Večerní vyprávění bludičky Mokřinky
  5. Co vyprávěla jedna víla
  6. Mokerský receptář aneb Jak jsme jedli kdysi a jak jíme dnes
  7. Emil Musil-Daňkovský – průvodní dokument k výstavě o jeho díle a životě
  8. Pohlednice knihovny – sedm vlastních pohlednic, poslední 2024
  9. Stolní kalendáře – pět vlastních kalendářů, poslední „Daruj úsměv v Mokrém“ se připravuje na rok 2025 (z kreseb dětí za posledních 20 let výtvarných soutěží).
 
Pár příkladů největších aktivit, soutěží a her
  1. Hledání bludiček v Mokrém
  2. Hon za pokladem
  3. Cestování s razítkováním
  4. Slet čarodějnic
  5. Prázdninové malování – pravidelně od roku 2004
  6. Fotografická a výtvarná soutěž o vesmíru od roku 2014
  7. Soutěž zpravodajů obcí a měst Rychnovska
  8. Taneční večery
  9. Rozsvícení vyřezávaných dýní
  10. Vánoční besídky pro děti a rodiče
  11. Rozsvícení vánočních stromů
  12. Výtvarné dílničky – jarní, velikonoční, vánoční
  13. Pravidelné besedy se spisovateli, zpěváky, cestovateli, sportovci, řemeslníky, sběrateli, historiky, astronomy, fotografy – ze všech možných oborů, na které si člověk dokáže vzpomenout.
  14. Družba s českou knihovnou v chorvatském Daruvaru
  15. Čajovna u bludičky – neregistrovaný spolek nejen pro seniory od roku 2012
  16. Slíváci – neregistrovaný turistický spolek od roku 2014 – procházky okolo Mokrého i dál
  17. Sbírky – pro Diakonii Broumov, Fakultní nemocnici Hradec Králové (plyšáci a drobné hračky pro děti na dětském a infekčním oddělení)
  18. Regionální knihovnička – specialita knihovny, obsahuje víc než 500 ks publikací.
  19. Sbírka historických děl Emila Musila-Daňkovského dnes již čítá víc než 40 děl, různých příspěvků do časopisů.
  20. Velký výběr deskových her pro děti a rodiče, půjčování domů i hraní v knihovně (víc než 40 stolních her + karty, pexesa, házecí kroužky, stavebnice, magnety, vyrábění z korálků, výtvarný materiál všeho druhu a další)
 
Výstavy v knihovně
Minigalerie „Na Síti“ a „Na Okně“ – pravidelné výstavy v knihovně místních i regionálních umělců, výstavy děl z výtvarných soutěží.
 
Zajímavosti a ocenění
  1. Knihovnice Dagmar Honsnejmanová je uvedena ve Slovníku českých knihovníků.
  2. Knihovnice získala titul Knihovnice roku Královéhradeckého kraje, Žena regionu Královéhradeckého kraje, obdržela Křesadlo, Zlatou korunu a Pamětní medaili hejtmana kraje, cenu Společnosti přátelské rodině, Dobrovolník roku a další.
  3. Knihovna obdržela ocenění v soutěžích Vesnice roku, Knihovna roku, Biblioweb, Kamarádka knihovna, Senior klub roku, Kalendář roku, Kde končí svět – Slon a mravenec a další. Dvakrát se stala knihovnou Královéhradeckého kraje.
V roce 2024 knihovna obdržela dotaci Královéhradeckého kraje na vybavení knihovny ve výši 35 tisíc Kč. Z nich byly pořízeny nové židle, nová police na deskové hry, nový pult na časopisy a další drobnosti.
 
Budoucnost knihovny?
Knihovně se daří, návštěvnost je vysoká, podpora obce nadstandardní, sponzorů fůra… Co víc si asi přát? Přesto konec je spíš pesimistický. Knihovny na malých obcích to nemají lehké, musí při své činnosti zastoupit spoustu oborů, aby uspokojily své čtenáře a občany. Každý má rád něco jiného, děti, mladí, staří. Starší generace se setkává v knihovně, nastupující senioři mnohem méně, stále jsou aktivní, chodí dlouho do zaměstnání. Děti s rodiči? Nejvíce přijdou malé děti, které mají radost z knih a aktivit v knihovně, mládež už tolik ne. Rodiče? Spíš méně, člověk se jim ani nediví, není jednoduché dnes vše zvládnout. Zvlášť na obci, když musíte za vším dojet někam dál. Pokrok se samozřejmě zastavit nedá, ale počítače, tablety, telefony, televize… na jednu stranu užitečná věc, ale na druhou? Všeho moc škodí. Tak to je a nic s tím neuděláme. Myslím, že ta nejkrásnější doba knihoven už tu byla: nadšení, dobrovolnictví, více času tráveného v kolektivu. To už se nevrátí, i když se budeme asi snažit sebevíc. Nezbývá než doufat, že se z knihoven nestanou archivy minulosti. Malých knihoven ubývá a slučování všeho a všech je nový trend blízké budoucnosti. A já? Já bych také jednou byla ráda na druhé straně, „jen“ jako čtenářka a návštěvnice akcí v knihovně. 
 
Kontakt na autorku: knihovna.u.mokrinky@seznam.cz
Web knihovny: https://knihovna.obecmokre.cz
 

verze pro tisk · PDF verze