Digitální odysea aneb Nejen senioři v onlinu
Autor: Vlaďka Buchtová
Vyšlo 12/5/2024 v čísle Ročník 34 (2024), Číslo 4, v sekci Tipy a náměty
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové se letos zapojila do projektu „Senioři do onlinu – Digitální odysea v knihovnách“, který do knihoven přináší SDRUK, Nadace Vodafone, Elpida a Moudrá Sovička.
Cílem projektu je co nejvíce zpřístupnit moderní technologie a digitální vzdělávání seniorům. Nejedná se o novou myšlenku. V minulosti proběhla ve Studijní a vědecké knihovně na toto téma pro seniory mnohá a opakovaná školení. Zmiňme například První kroky s počítačem, které se objevily nejdříve, poté to byla školení práce se smartphonem a aplikacemi a v neposlední řadě i workshop o programu na zpracování fotografií. Senioři tyto šance nepromeškali a kurzy byly vždy naplněny.
Ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Pilotní kurz proběhl 19. 9. a absolvovalo ho 13 seniorů. Kurz vedla lektorka a koordinátorka kurzu Bc. Lenka Tomková z organizace Moudrá Sovička, z. s. Nebyla to jen výuka pro seniory, ale také pro mě jako pro budoucí lektorku. V létě jsem absolvovala v centru Elpida dva kurzy: didaktický workshop „Lektorská praxe při výuce seniorů“ a „Úvod do vzdělávání starších dospělých a seniorů v oblasti digitální gramotnosti“. Bylo dobré vidět a uvědomit si, jak celý kurz sestavit a vést. Protože se seniory pracuji, byla jsem si vědoma, že ti, kteří se přihlásili, nejsou digitálními technologiemi nepolíbeni, a tak jsem hned zpočátku upozornila na to, že pravděpodobně hodně věcí budou znát. Nakonec se z prvního setkání vyklubal docela zajímavý tříhodinový workshop a senioři odcházeli spokojeni s tím, že některé věci sice znali, ale rádi si je zopakovali. Naopak některé užitečné funkce, které pro ně byly do té doby velkou neznámou, přijali za své a byli z nich nadšeni. K zapamatování základních pojmů a úkonů přispěl i jednoduše a srozumitelně zpracovaný podpůrný materiál, který každý návštěvník workshopu obdržel zdarma. Dobrým tahem při výuce bylo i to, že monitor mobilu byl sdílen na plátně a tak bylo vše i názorně, krok za krokem, předvedeno. K seniorům, kteří měli jiné typy mobilu, pak lektorka chodila a trpělivě a vstřícně jim práci s jejich zařízením vysvětlovala. V tomto semináři se senioři například dozvěděli, jak správně a bezpečně vyhledávat na internetu pomocí počítače, jak vyhledat místa na mapě a naplánovat si trasu, fotit a spravovat fotografie ve svém zařízení či jak fotografie sdílet, jak komunikovat pomocí e-mailu, WhatsAppu nebo jiných komunikačních aplikací, měli i možnost seznámit se s užitečnými aplikacemi, jako je IDOS, Záchranka či jinými.
Workshopy jsou určeny pro seniory 65+, kteří mají chuť a motivaci vydat se do online prostoru, ale nevědí, jak začít, nebo se obávají, že to nezvládnou. Obavy ale nejsou namístě, žádná otázka přece není hloupá. Od listopadu jsme proto také zahájili digitální poradnu pro seniory, kde lektor či lektorka poradí s různými problémy při konzultaci, kterou si lze sjednat individuálně. A s čím nejčastěji pomáháme na individuálních konzultacích? S prvním nastavením nového zařízení, jako je vložení SIM karty, nastavení a registrace Googlu, instalace a nastavení nových služeb, základní ovládání a nastavení telefonu, jako je zvonění, správa aplikací či připojení k wifi, obnova zapomenutých hesel nebo zálohování dat, fotografií a kontaktů.
Projekt nezapomíná ani na ty, kteří se zatím rozmýšlejí, zda chytrý telefon nebo tablet zakoupit. Proto knihovnám byla tato zařízení věnována. V našem případě to jsou dva tablety a jeden mobilní telefon, takže zájemce o workshop, který zatím neměl možnost se s těmito zařízeními setkat, si může bez obav ze ztráty dat či poškození vše vyzkoušet prakticky.
Nezbývá tedy než si přát, aby senioři této možnosti využili a získali tak sebevědomí v digitální oblasti a tím i schopnost být samostatnější v rámci digitálních služeb, být více v kontaktu s rodinou a blízkými či se zapojovat do společenského života.
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
verze pro tisk
· PDF verze