Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Services > Úvodní strana této sekce

Informační zdroje, databáze, vzdálený přístup

 • V této sekci naleznete přehled elektronických zdrojů informací, které jsou Vám zdarma k dispozici na počítačích ve studovně Studijní a vědecké knihovny v 5. nadzemním podlaží. Zde je zajištěna podpora ze strany informační služby.
 • Uvádíme též odkazy na některé kvalitní databáze, jež jsou volně dostupné na internetu.
 • Přehled databází a informačních zdrojů:
Bibliografické Faktografické a plnotextové Regionální Zajímavé www odkazy
 • Licencované elektronické zdroje SVK HK je uživatel povinen používat pouze pro své studijní a výzkumné potřeby, nikoliv ke komerčním účelům, a to standardním způsobem a pouze pomocí nástrojů, které zvolený licencovaný zdroj nabízí.
 • Máte-li zájem o podrobnosti, kontaktujte nás na inform@svkhk.cz nebo tel. 494 946 243.
 • Vzdálený přístup (remote acces) do vybraných databází: naši registrovaní čtenáři (držitelé platného čtenářského průkazu SVK HK) mají možnost přistupovat do vybraných plnotextových databází nejen z počítačů ve studovně v 5. podlaží, nýbrž i z pohodlí svých domovů. Jedná se o tyto databáze: EBSCOhost, PressReader a SpringerLink.      
 • Novinky v databázích:
 1. EBSCOhost nově zpřístupňuje několik tisíc elektronických knih (e-book Collection, e-book Public Library Collection). Jedná se ve velké většině o tituly v angličtině. Třicet knih jsme pro Vás zakoupili (podle Vašeho zájmu a podle stavu našich financí hodláme v akvizici e-knih pokračovat), ostatní pocházejí z projektu Gutenberg. EBSCOhost je soubor databází, dostupný našim čtenářům na počítačích ve studovně v 5. podlaží. Kromě toho je možnost vzdáleného přístupu. Pro offline prohlížení je potřebná aplikace Adobe® Digital Editions 1.7.1 nebo novější. Bezplatné stažení (Windows® a Mac OS) trvá méně než minutu při instalaci s využitím širokopásmové sítě. Návod na stahování e-knih. 
 2. Regionální zdroje jsou obohaceny v položce Regionální články (další zdroje) o odkazy na článkové databáze různých knihoven královéhradeckého regionu, jakož i souborné bibliografické báze regionálních článků (regionální = týkající se našeho kraje). 
 3. Právnická databáze ASPI je obohacena o modul Přeložená legislativa. 
 • Databáze “Výročí regionálních osobností
  Faktografická databáze vybraných osobností Královéhradeckého kraje, u kterých si v aktuálním roce připomínáme kulaté nebo půlkulaté výročí narození nebo úmrtí. 
 • Přístup k některým základním online databázím - http://infozdroje.cz
 • Přečtěte si vždy aktuální zahraniční tisk - služba PressReader nabízí více než 7000 titulů novin a časopisů ze 120 zemí světa (včetně ČR ) v 60 jazycích. U řady titulů je možnost okamžitého překladu vybraného článku do několika světových jazyků. Databáze je denně aktualizována, zpětný záběr činí až 60 dní. Noviny jsou zobrazeny ve formátu originálu (původní paginace, barevnost, obrázky...). Branou do světa je pro Vás pouhé kliknutí!
Dnes
Le Figaro
The Daily Telegraph
Gazeta Wyborcza
Der Tagesspiegel
Nezavisimaya Gazeta
(Prohlížení periodik obsažených v této databázi je možné z počítačů ve studovně SVK, ovšem registrovaným čtenářům nabízíme také vzdálený přístup.)