Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna

1.1.3: Služby dostupné on-line

 • Žádost o rešerši
  Rešerše (modul 2) je soupis zdrojů (článků, knih, elektronických zdrojů, webových stránek atd.) na Vámi zadané téma, který Vám ušetří námahu a čas s vyhledáváním podkladů pro Vaši práci. Rešerši si můžete zadat také pomocí on-line formuláře na našich webových stránkách.
 • On-line katalog knihovny
  On-line katalog uvítají zejména ti uživatelé, kteří trpí nedostatkem času či nejsou z Hradce Králové. V katalogu si můžete vyhledat dokumenty, které jsou ve fondu knihovny. Dokumenty, které nejsou umístěny ve volném výběru, si můžete prostřednictvím on-line katalogu objednat (více informací).Pokud jsou dokumenty momentálně vypůjčeny jiným čtenářem, můžete si je rezervovat (více informací). Takto si můžet objednat i knihy a periodika k prezenčnímu prostudování ve studovně (více informací). Příjemnou službou knihovny je možnost informovat se v on-line katalogu o stavu Vašeho čtenářského konta. Zde zjistíte, kolik máte půjčených či objednaných knih a zejména kdy Vám končí výpůjční lhůta. Výpůjční lhůtu si můžete prostřednictvím on-line katalogu prodloužit. Vzhledem k sankčním poplatkům za nedodržení výpůjční lhůty doporučujeme Vám si tyto termíny hlídat (více informací). Detailní seznámení s on-line katalogem je v modulu 3.
 • Ptejte se knihovny
  Prostřednictvím on-line formuláře se nás můžete zeptat téměř na cokoliv. Knihovna má k dispozici spoustu informačních zdrojů z nejrůznějším oborů, a tak můžeme doporučit, kde požadované informace hledat. Často však lidé upřednostňují přímou odpověď na otázku. Nemají čas navštívit knihovnu a doporučené zdroje si sami prostudovat. V těchto případech se snažíme vyhledat ve zdrojích odpovědi a tazateli poslat již hotová fakta. Rozhodně ale neumíme suplovat odborníky v různých oborech, můžeme pouze najít v literatuře, v databázi či na internetu požadovanou informaci a poslat vám ji. Nedokážeme poradit v právních záležitostech jako právník, ale můžeme doporučit zákony, které se danou problematikou zabývají. Nejsme schopni určit vaši diagnózu jako lékař, ale jsme schopni vyhledat informace o určité nemoci, jejím léčení či prevenci. Není v našich možnostech prodávat knihy jako knihkupci, ale zjistíme vám internetový obchod, který dotazovanou knihu nabízí.
  Ve formuláři nezapomeňte prosím vyplnit své jméno a e-mailovou adresu, abychom Vám mohli odpovědět.
 • Elektronické zasílání obsahů časopisů
  Služba dodávání obsahů časopisů (current contents) je tradiční knihovnickou službou. Je založena na skutečnosti, že v názvu článku se většinou odráží jeho hlavní téma, a tak už po přečtení obsahu časopisu jsme schopni vybrat si článek, který nás zajímá. Co je nové, je forma této služby. SVK HK ji nyní poskytuje elektronicky, to znamená, že jak objednávka, tak výsledný produkt služby, tedy obsah časopisu, jsou doručeny prostřednictvím internetu.
  Co přinese služba čtenáři/uživateli? Tak především uspoří čas a peníze. Ze svého počítače nebo z počítače ve své knihovně si objedná doručování obsahu každého nového čísla časopisu, který si předtím vyhledal v on-line katalogu knihovny. Odpadá osobní návštěva knihovny i případné čekání u pultu, které může být korunováno sdělením knihovnice, že nové číslo ještě do knihovny nedorazilo nebo že je zrovna studuje jiný zájemce. Po přijetí elektronické objednávky ve formě jednoduchého formuláře se knihovna postará o naskenování obsahu časopisu, jakmile nové číslo do knihovny dorazí, a jeho odeslání jakožto přílohy e-mailu na adresu uvedenou v objednávkovém formuláři.
  To vše proběhne rychle a pro registrované čtenáře s platným čtenářským průkazem zcela bezplatně.
  Pokud Vás nějaký článek zaujme natolik, že byste si ho chtěl/a přečíst, můžete využít jednu z následujících možností:
  - Zajdete do studovny periodik ve 4. NP a článek si okopírujete na multifunkčním zařízení.
  - Požádáte knihovnu, ve které jste registrován/a o zprostředkování elektronické nebo tištěné kopie článku.

 

 


Moduly kurzu: