Přeskočit navigaci

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
On-line katalog E-zdroje Digitální knihovna
Úvod > Pro veřejnost > Modul 5: Vyhledávání na internetu > 5.1: Je vše, co hledáte, na webu?

5.1: Je vše, co hledáte, na webu?

Internet je síť vzájemně propojených počítačů po celém světě. Volně se k ní připojují další počítače a síť se neustále rozrůstá. Internet poskytuje řadu služeb, z nichž nejpoužívanější a nejoblíbenější jsou služba WWW (World Wide Web) a e-mail (elektronická pošta). Služba WWW umožňuje přenos a prohlížení internetových stránek. Je jednou z nejmladších služeb internetu, přesto je dnes pravděpodobně nejpoužívanější a nejoblíbenější a bývá často zaměňována s internetem jako takovým.

Možná jste si zvykli jít na web vždy, když potřebujete informace nejen pro každodenní život, ale i pro studium nebo profesní potřeby. Uvědomujete si však, že ne vždy všechno na webu naleznete? Pojďme se podívat na skrytou tvář webových zdrojů.

Informace na webu nejsou revidovány
Informace na webu může publikovat každý, aniž by obsah byl redigován. Stránky mohou být napsány odborníkem na dané téma, novinářem, nespokojeným zákazníkem nebo třeba žákem základní školy.
Musíme být proto opatrní, pokud jde o správnost a hodnověrnost těchto informací.

Informace na webu nejsou systematicky uspořádány
Informace na webu nejsou soustředěny na jednom místě. Jsou rozptýleny po světě a musíte se k nim propracovat prostřednictvím vyhledávacích strojů.
Na každé webové stránce je spousta souvisejících odkazů, které vás navedou k dalším informacím. Pravděpodobnost, že se v množství informací ztratíte, je značná. 

Informace na webu nejsou úplné
Miliardy webových stránek vytvářejí všehochuť informací a názorů. Avšak sotva se vám podaří shromáždit informace k tématu z různých časových období a z různých typů zdrojů.
Na webu nenaleznete všechny informace. Ne vždy je web použit jako komunikační kanál.
Navíc žádný vyhledávací stroj nedokáže prohledat všechny zdroje na webu.

Informace na webu nejsou trvalé
Některé dobře udržované stránky jsou pravidelně aktualizovány, jiné mohou rychle zastarat nebo zcela nepozorovaně zmizet. Možná se vám stalo, že jste si dobrý web uložili do záložky a při příští návštěvě jste zjistili, že již neexistuje. Stálost webových zdrojů není zaručena.

Informace na webu nemusí být zadarmo
Mnoho webových stránek se dá prohlížet zdarma, ale některé komerční weby požadují poplatek za přístup ke všem informacím nebo k jejich části.
Např. vydavatelé nabízejí často na svých stránkách zdarma obsahy publikací, když se však chcete dostat k plnému textu, jste vyzvání k placení. 

Proto buďme při využívání volně přístupných webových zdrojů kritičtí.

 

 


Moduly kurzu: