Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
* * *
Úvod > RSS

     Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové nabízí k odběru následující RSS kanály:

      Co to je RSS?
RSS je technologie, která umožňuje „něco jako“ zasílání informací o novinkách a aktualizacích na www stránkách. Silně připomíná zasílání novinek pomocí e-mailu. Je určena lidem, kteří by rádi byli informováni o změnách na určitých www stránkách, ale nechtějí si je pořád dokola otvírat. Bližší informace můžete najít např. na http://www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/ .

      Co potřebuji pro čtení RSS zpráv?
Program, takzvanou RSS čtečku - např. RSS Point Lite (http://www.rsspoint.cz ). Možností je také použít on-line (webovou) RSS čtečku, např. RSS na Google.Com (http://www.google.com/reader ) nebo Bloglines.Com (http://www.bloglines.com ) - pro vytvoření personizovaného seznamu RSS kanálů a jeho následnému odběru je nutná registrace. RSS čtečka často bývá součást www prohlížečů nebo e-mail programů.
Internetovou adresu RSS souboru (takzvaný RSS kanál) - v RSS čtečce musíte po nainstalování nastavit adresu takzvaného RSS kanálu. Obvykle si stačí ve webovém prohlížeči otevřít úvodní stránku nějakého www serveru a hledat (Ctrl+F) slovo RSS. Seznam RSS kanálů Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové naleznete na nahoře na této stránce.

      Mohu pomocí RSS čtečky kontrolovat novinky i na dalších webech?
Ano, RSS kanály nabízí většina zpravodajských www serverů a také i některé technicky zaměřené servery.

      A co vůbec znamená zkratka RSS?
RSS je původně zkratka z anglického Really Simple Syndication (opravdu prosté publikování), později se začala vykládat jako RDF Site Summary (RDF přehled stránky). RDF znamená Resource Description Framework (konstrukce pro popis zdrojů).