Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Aktuální informace > Téma pro rok 2021: Čtenářství

Téma pro rok 2021: Čtenářství

„Čtení život mění“

2021-CTENARSTVI-1-pruhledne-(1).png
V tomto roce Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové opět, již tradičně, vyhlašuje ve spolupráci s Knihovnou města Hradec Králové regionální kampaň, tentokrát na téma Čtenářství. Mohlo by se zdát, že téma je jasné. Buďto čteme, anebo nikoli. Čtenářství je ale fenomén mnohem závažnější, aktuálnější a zajímavější. Rozvíjí schopnost myšlení i kreativity. Počítač totiž, třebaže je v současnosti  nenahraditelným pomocníkem a jeho výhody jsou nepopiratelné, příliš prostoru pro fantazii nedává. Věděli jste například, že čtení zlepšuje paměť? Že zvyšuje slovní zásobu i IQ? Že dokonce zmírňuje chronickou bolest a že stačí jen pár minut čtení a stres se z vašeho těla pomalu vyplaví?
Čtenářství úzce souvisí s gramotností – se schopností porozumět textu a dál jej využívat pro další studium. Ulehčí práci ve škole a dává rozměr vlastnímu duševnímu růstu. Čtení skutečně život mění, jak hlásá naše motto.
I během této kampaně pro vás připravujeme různé přednášky, semináře, kurzy a školení. Ale primárně je vždy to nejdůležitější přijít přímo k nám do knihovny. Snad se bude pandemická situace během roku lepšit a tím i vaše šance přijít k nám a obohatit svůj život o další vzdělávání.
S připravovanými a proběhlými akcemi Vás bude průběžně seznamovat zpravodaj pro širokou veřejnost Občasník X, stejně jako knihovnicko-informační zpravodaj U nás. Neváhejte rovněž využít  Digitální knihovnu SVK HK.
Regionální kampaň navazuje na celostátní kampaň, jejímž tématem je aktuální problém – Udržitelnost v knihovnách.

Pro více informací sledujte prosím tuto sekci, kam budeme v průběhu roku přidávat aktuální zprávy.

Zajímavé zdroje

K tématu čtenářství Vám nabízíme výběr zajímavých titulů z našeho fondu.

 • BUBENÍČKOVÁ, Petra. Kontexty čtenářství a čtenářské gramotnosti. Hradec Králové, 2011, 135 s. K objednání zde.

 • ČUŘÍN, Michal – BUBENÍČKOVÁ, Petra. Čtenářství v souvislostech. Ústí nad Orlicí, 2013, 94 s. K objednání zde.

 • FASNEROVÁ, Martina. Aspekty čtenářství žáků elementárního ročníku základní školy. Olomouc, 2017, 97 s. K objednání zde.

 • FASNEROVÁ, Martina. Aspekty čtenářství žáků druhého ročníku základní školy. Olomouc, 2019, 137 s. K objednání zde.

 • FRIEDLANDEROVÁ, Hana - PRÁZOVÁ, Irena – LANDOVÁ, Hana – RICHTER, Vít. České děti a mládež jako čtenáři 2017. Brno, 2018, 150 s. K objednání zde.

 • GEJGUŠOVÁ, Ivana. Čtenářství žáků základních škol. Ostrava, 2015, 115 s. K objednání zde.

 • HAVLÍNOVÁ, Hana. Chci číst jako táta s mámou: jak se stát čtenářem. Praha, 2019, 158 s. K objednání zde.

 • HOMOLOVÁ, Kateřina. Pedagogicko-didaktické a psychosociální aspekty pubescentního čtenářství. Ostrava, 2008, 126 s. K objednání zde.

 • LEPILOVÁ, Květuše. Cesty ke čtenářství: vyprávějte si s námi!. Brno, 2014, 168 s. K objednání zde.

 • MANGUEL, Alberto. Dějiny čtení. Vyd. 2. Brno, 2012, 464 s. K objednání zde.

 • PRÁZOVÁ, Irena - HOMOLOVÁ, Kateřina – LANDOVÁ, Hana – RICHTER, Vít. České děti jako čtenáři. Brno, 2014, 135 s. K objednání zde.

 • ŠVAMBERK ŠAUEROVÁ, Markéta. Projekty formování pozitivního postoje dětí a dospívajících k četbě v podmínkách rodinné edukace. Praha, 2015, 146 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Čteme?: obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize. Brno, 2008, 207 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Čtenáři a internauti: obyvatelé České republiky a jejich vztah ke čtení (2010). Brno, 2011, 191 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Překnížkováno: co čteme a kupujeme (2013). Brno, 2014, 190 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Rodina, škola, knihovna: náš vztah ke čtení a co ho ovlivňuje (2018). Brno, 2019, 178 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Česká čtenářská republika: generace, fenomény, životopisy. Praha, 2017, 445 s. K objednání zde.

 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Kulturní vetřelec: dějiny čtení, kalendárium. Brno, 2020, 271 s. K objednání zde.

 • VÁCLAVÍKOVÁ-HELŠUSOVÁ, Lenka. Dětské čtenářství v současné společnosti z perspektivy sociologie vzdělání. Liberec, 2012, 117 s. K objednání zde.

 • VYKOUKALOVÁ, Věra – WILDOVÁ, Radka. Čtenářská gramotnost žáků 1. stupně a možnosti jejího rozvoje. Praha, 2013, 199 s. K objednání zde.

 • ZACHOVÁ, Alena. Čtenářství a čtenářská gramotnost. Vlkov, 2013, 123 s. . K objednání zde.

EBSCO.png

Zajímavé zdroje pro naše čtenáře nabízíme v databázi EBSCOhost. Pro přihlášení lze přes vzdálený přístup číst z domova:

 • AUBRY, Timothy. Reading As Therapy: What Contemporary Fiction Does for Middle-Class Americans. Iowa City: University Of Iowa Press, 2011, 258 p.
 • COURT, Joy. Reading by Right: Successful Strategies to Ensure Every Child Can Read to Succeed. London: Facet Publishing, 2017, 217 p.
 • NIKOLAJEVA, Maria. Reading for Learning: Cognitive Approaches to Children’s Literature. Amsterdam: John Benjamins Publishing Company, 2014, 247 p.
 • WILSON Angela – SCANLON, Julie. Supporting Reading. London: David Fulton Publishers, 2013, 118 p.

Bookport-(2).png

Nově nabízíme pro naše čtenáře taktéž databázi Bookport (přihlášení možné přes eduID):

 • HAVLÍNOVÁ, Hana. Chci číst jako táta s mámou: jak se stát čtenářem. Praha: Grada, 2019, 158 stran.
 • TRÁVNÍČEK, Jiří. Česká čtenářská republika: generace, fenomény, životopisy. Praha: Brno: Ústav pro českou literaturu AV ČR, v.v.i. ; Host, 2017, 445 stran.

Rosteme.jpg
Kampaň si klade za cíl prostřednictvím řady aktivit oslovovat zejména předškolní a školní mládež a rozvíjet a prohlubovat jejich literární vzdělání a čtenářskou vyspělost, zlepšovat a obohacovat komunikační schopnosti a obecně kulturní znalosti.
 

 

Cele-Cesko-cte-detem.jpg
Celé Česko čte dětem je celostátní osvětová a mediální kampaň zaměřená na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, na propagaci hodnotné literatury a na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení. Do kampaně Celé Česko čte dětem se zapojují nejen rodiče, ale i mateřské a základní školy, knihovny, dětská oddělení nemocnic a další dobrovolníci. V současné době kampaň podporuje celá řada známých osobností ze světa kultury, umění a sportu.
 

 

Andersen.png
Noc s Andersenem je akce knihoven na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna.
 

 

Bookstart.png
Projekt Bookstart je mezinárodní iniciativa, při níž se knihovny se snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.
 

 

Mesic-ctenaru.jpg
K akci BMČ se každý rok svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka.
 
 • Budu jejich ochráncem: píseň na podporu čtenářství - ke zhlédnutí zde.
 • Dětské čtenářství: Které děti dnes čtou knihy a jak se to projevuje v jejich životě? ke zhlédnutí zde.
 • Češi jako čtenáři: O výzkumech čtenářů a čtení v ČR - ke zhlédnutí zde.
 • Jak naučit děti číst - lekce 1: Proč učit děti číst - ke zhlédnutí zde.
 • Jak číst 1 knihu, 1 den, 10 minut - ke zhlédnutí zde.
 • Proč začít číst? - ke zhlédnutí zde.
 • Čtení Tě mění - ke zhlédnutí zde.
Národní knihovna, ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu ČR a společností Nielsen Atmosphere, realizovala výzkum mediálních aktivit, jehož součástí je také čtenářství. Sběr dat proběhl online v populaci 15+ na vzorku 1005 lidí. Níže jsou vloženy odkazy na výsledky ve formě pdf. Přestože výsledky potvrzují značný nárůst zájmu o mediální aktivity, čtenářství knih však výrazněji ovlivněno nebylo. Video z tiskové konference Čtení v čase koronavirové pandemie (prezentace výsledků):

 

 

Osobnosti o knihách

Jak čtení a knihy mění nebo ovlivňují život osobnostem našeho regionu? Na to se můžete podívat v krátkých spotech, které jsme pro vás připravili.
 
Aktuální spot
Starší spoty v playlistu níže (vedle názvu videa lze rozbalit seznam se všemi spoty)

Čtenářská videokampaň

Máte chuť vyjádřit se k tématu „Čtenářství“? Považujete čtení za nezbytné? Pomáhá vám při studiu či vzdělávání? Dáváte přednost e-knihám, anebo klasice? Má podle vás čtení vliv na kulturní rozvoj člověka? Máte oblíbeného autora a chuť vyjádřit se k tématu “Čtenářství?” Chcete se podělit o svůj tip a vyhrát hodnotné ceny? Pak neváhejte a natočte krátké video s vaším poselstvím v rozsahu maximálně 2 minuty, s nímž se zúčastníte této akce.

Pravidla si prosím stáhněte a prostudujte po stažení na tomto odkazu.
 
Tematické přednášky

V rámci kampaně nabízíme taktéž tematické přednášky.

Online rozhovor: Vladimír Merta a Petr Vizina: Nejen o Popelnicovém románu
Pozvánka na rozhovor s písničkářem, publicistou, spisovatelem, fotografem a filmovým režisérem Vladimírem Mertou. Jeho "Popelnicový román" zaujal natolik, že pronikl do nominací na Magnesii Literu 2021 v kategorii Palmknihy Litera za prózu.

Online: Z izolace do světa / Diskuze Přemysla Krejčíka a Michala Ajvaze
Debata s dvěma autory Přemyslem Krejčíkem a Michalem Ajvazem o literatuře inspirované městy.

Online přednáška prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc.: Čtenářky v minulosti
13. 4. proběhla online přednáška na FB SVK.  Záznam není k dispozici. 

Online rozhovor: Aleš Palán a Petr Vizina
V rámci Velkého knižního čtvrtku jsme přinesli online rozhovor s jedním z renomovaných autorů, Alešem Palánem, který rozmlouval s moderátorem Petrem Vizinou o svém zatím posledním počinu - knize rozhovorů, s názvem "Nevidím ani tmu", s podtitulem "Rozhovory o naději". Záznam rozhovoru nalezete ZDE.
 
Mgr. Vanda Vaníčková, Ph,D.: Co vy a čtenářská gramotnost?
Více informací o přednášce naleznete ZDE.

Cyklus podcastů

Protože gramotnost nemusí být jenom čtenářská, budeme se v tomto roce zvláště snažit ukázat vám, jak fungují gramotnosti další. Jednou z nich je i schopnost rozlišit zprávy a informace, které se na nás valí ze všech stran. Jan Weisser vás naučí plavat v mediálním rybníčku. Provede vás českým mediálním prostředím. Nebude vám říkat, jestli se nechat očkovat, jestli bude Biden lepší prezident než Trump, nebo jestli je opravdu modelářství oblíbenějším sportem než MMA. Úkolem podcastu je ukázat souvislosti, díky kterým si najdete odpovědi na výše zmíněné otázky sami.

Regionální autoři

V rámci kampaně chceme dát prostor také významným tvářím jednotlivých okresů. Proto jsme pro vás připravili krátké seznamy současných a minulých autorů, kteří jsou s naším krajem spjati.

okres Hradec Králové

 • Bohuslav BALBÍN (3. 12. 1621 Hradec Králové – 29. 11. 1688 Praha) - římskokatolický kněz, jezuita, učitel, historik, spisovatel a básník.
 • Václav Kliment KLICPERA (23. 11. 1792 Chlumec nad Cidlinou – 15. 9. 1859 Praha) - herec, ochotník, dramatik, prozaik, básník, redaktor a středoškolský profesor.

  Odkaz do digitální knihovny: Klicpera

 • Ignát HERRMANN (12. 8. 1854 Chotěboř – 8. 7. 1935 Řevnice) - humoristický spisovatel, povídkář, romanopisec, fejetonista, novinář. Autor kulturně-historicky cenných memoárů.
 • Jaroslav DURYCH (2. 12. 1886 Hradec Králové – 7. 4. 1962 Praha) - vojenský lékař, katolický spisovatel, básník a dramatik, publicista, kritik, teoretik české moderní křesťanské literatury a překladatel a redaktor.

  Odkaz do digitální knihovny: Durych

 • Jiří ČERVENÝ (14. 8. 1887 Hradec Králové – 6. 5. 1962 Praha) - advokát, dramatik a humorista, spisovatel, hudební skladatel, zpěvák, kabaretiér, spoluzakladatel kabaretu Červená sedma.
 • Emil VACHEK (2. 2. 1889 Hradec Králové – 1. 5. 1964 Praha) - Prozaik a dramatik, jeden ze zakladatelů moderní české detektivky. Autor humoristických próz, kritik, publicista.
 • Rudolf MEDEK (8. 1. 1890 Hradec Králové – 22. 8. 1940 Praha) - účastník I. odboje, generál, ředitel Památníku osvobození v Praze. Básník, dramatik, beletrista, publicista.

  Odkaz do digitální knihovny: Medek

 • Viktor FISCHL (30. 6. 1912 Hradec Králové – 28. 5. 2006 Jeruzalém) - diplomat, básník, prozaik, publicista, esejista, překládal z němčiny.

Jindřich TOŠNER (16. 10. 1947 Žatec) - lékař, od r. 1991 přednosta Porodnické a gynekologické kliniky v Hradci Králové. Básník a prozaik, majitel nakladatelství Medexart, autor lékařské literatury z oblasti gynekologie a porodnictví.

 • TOŠNER, Jindřich. Bezpečná vzdálenost. Třebechovice pod Orebem, 2016. K objednání zde.
 • TOŠNER, Jindřich. Místo dotyku. Třebechovice pod Orebem, 2016. K objednánízde.

Dr. KREJZYBER (22. 2. 1960 Hradec Králové) - vl. jménem Jiří Studený; bohemista a anglista, teoretické statě z oboru estetiky, inspiruje se estetickými podněty zenového budhismu, eseje, poezie, písňové texty.

 • KREJZYBER. S lotosem za pasem. Červený Kostelec, 2013. K objednání zde.

Michal VRBA (25. 6. 1976 Chlumec nad Cidlinou) - spisovatel, tiskař a prozaik, rovněž učitel společenských věd.

 • VRBA, Michal. Prak. Praha, 2016. K objednání zde.
 • VRBA, Michal. Kolem Jakuba. Praha, 2019. K objednání zde.

Eva ČERNOŠOVÁ (13. 7. 1982 Pardubice) - spisovatelka, básnířka, středoškolská učitelka (vyučuje tvůrčí psaní na Gymnáziu Boženy Němcové v HK), knihovnice (Obecní knihovna Popovice u Nechanic), předsedkyně Střediska východočeských spisovatelů.

 • ČERNOŠOVÁ, Eva. Vypravěčka. Ústí nad Orlicí, 2017. K objednání zde.
 • ČERNOŠOVÁ, Eva. Uprostřed noci zpěv. Hradec Králové, 2020. K objednání zde.

Ondřej MACL (24. 12. 1989 Hradec Králové) - básník, herec, asistent lidí s mentálním znevýhodněním. Literární kritik a publicista, věnuje se tvorbě autorských performancí, propojujících literaturu s divadlem, hudbou a výtvarným uměním. Za svou prvotinu Miluji svou babičku víc než mladé dívky získal v roce 2018 Cenu Jiřího Ortena.

 • MACL, Ondřej. Miluji svou babičku víc než mladé dívky. Praha, 2017. K objednání zde. (cena Jiřího Ortena)
 • MACL, Ondřej. Výprava na ohňostroj: o Evropské unii a mladých lidech. Praha, 2019. K objednání zde.

okres Rychnov nad Kněžnou

 • Karel POLÁČEK (22. 3. 1892 Rychnov nad Kněžnou – 29. 1. 1945 Osvětim) - novinář, redaktor, autor soudniček a fejetonů, povídkář, romanopisec, humorista.

  Odkaz do digitální knihovny: Poláček

 • Michal Silorád PATRČKA (21. 7. 1787 Solnice – 25. 4. 1837 Jaroměř) - pedagog, národní buditel, sběratel a skladatel písní, obrozenecký satirický básník.
 • František Vladislav HEK (11. 4. 1769 Dobruška – 4. 9. 1847 Letohrad) - buditel, muzikant, hudební skladatel, spisovatel.
 • František Martin PELCL (11. 11. 1734 Rychnov nad Kněžnou – 24. 2. 1801 Praha) - profesor českého jazyka a literatury, literární vědec a historik.
 • Josef Liboslav ZIEGLER (10. 7. 1782 Hradec Králové – 23. 5. 1846 Chrudim) - katolický kněz, národní buditel, osvětový pracovník, profesor bohosloví, české řeči a literatury, básník.

Petr STANČÍK (9. 6. 1968 Rychnov nad Kněžnou) - scénárista, režisér, astrolog, spisovatel, básník, prozaik, dramatik, též autor magických a politických traktátů.

 • STANČÍK, Petr. Mlýn na mumie: převratné odhalení komisaře Durmana. Brno, 2013. K objednání zde. (cena Magnezia litera 2015)
 • STANČÍK, Petr. Pérák. Brno, 2016. K objednání zde.
 • STANČÍK, Petr a Galina MIKLÍNOVÁ. H2O a pastýřové snů. Horoměřice, 2019. K objednání zde.

Julius ŠIMKO (7. 12. 1967 Opočno) - lékař (neurolog), básník, fotograf, hraje a zpívá folk-rock.

 • ŠIMKO, Julius. Napsala jméno svý na zdi. Týniště nad Orlicí, 2011. K objednání zde.

Miloň ČEPELKA (23. 9. 1936 Pohoří) - básník, prozaik, dramaturg, scénárista, divadelní herec člen Divadla Járy.

 • ČEPELKA, Miloň. A jestli neumřel--: a jiné povídky. Řitka, 2013. K objednání zde.
 • ČEPELKA, Miloň. Monology k živým i mrtvým. Řitka 2016. K objednání zde.

Milan BADAL (15. 8. 1956 Opočno - 24. 3. 2019 Praha) - kněz, spisovatel a básník, publicista, redaktor, autor kratších próz.

 • BADAL, Milan. Apokryfy pro kočku. Tišnov, 1996. K objednání zde.
 • BADAL, Milan. Ranní rozcvičky: neuvěřitelné příhody po vzbuzení. Tišnov, 2005. K objednání zde.

okres Náchod

 • Josef ŠKVORECKÝ (27. 9. 1924 Náchod – 3. 1. 2012 Toronto) - spisovatel, básník, literární kritik, překladatel z angličtiny, nakladatel, po r. 1968 v emigraci v Kanadě.

  Odkaz do digitální knihovny: Škvorecký

 • Egon HOSTOVSKÝ (23. 4. 1908 Hronov – 7. 5. 1973 Montclair) - exilový spisovatel, redaktor, redigoval českožidovský kalendář, překladatel z němčiny.
 • Alois JIRÁSEK (23. 8. 1851 Hronov – 12. 3. 1930 Praha) - spisovatel, dramatik, autor historických děl, knih pro mládež, vlastních pamětí, středoškolský profesor.

  Odkaz do digitální knihovny: Jirásek

 • Božena NĚMCOVÁ (4. 2. 1820 Vídeň – 21. 1. 1862 Praha) - spisovatelka a sběratelka lidové slovesnosti, národní buditelka.
 • Pavel ALBIERI (6. 8. 1861 Jaroměř – 2. 10. 1901 Smithville) - prozaik lumírovské generace, autor historických povídek z českého a severoamerického prostředí.
 • Jaromír JOHN (16. 4. 1882 Klatovy – 24. 4. 1952 Jaroměř) - spisovatel, prozaik, novinář, profesor estetiky na univerzitě v Olomouci, překladatel z němčiny.
 • Jaroslav ŽÁK (28. 11. 1906 Praha – 29. 8. 1960 Praha) - středoškolský profesor, prozaik, dramatik, literatura pro děti.

Štěpán NOSEK (3. 3. 1975 Praha) - básník, překladatel, překládá hlavně moderní irskou poezii, redaktor nakladatelství Opus.

 • NOSEK, Štěpán. Jedna věta. Praha, 2016. K objednání zde.
 • NOSEK, Štěpán. Na svobodě. Zblov, 2011. K objednání zde.
 • NOSEK, Štěpán. Penumbra. Praha, 2019. K objednání zde.

Jana MATERNOVÁ (23. 5. 1973 Náchod) - lektorka cizích jazyků, prozaička, překladatelka z němčiny.

 • MATERNOVÁ BURČÍKOVÁ, Jana. Škola na kraji města. Ústí nad Orlicí, 2019. K objednání zde.
 • MATERNOVÁ BURČÍKOVÁ, Jana. Vyprávěnky o sportu nejen pro sportovce. Karlovy Vary, 2018. K objednání zde.

Aleš BÍLÝ (12. 1. 1958 Podbořany) - stavební inženýr a středoškolský pedagog, též autor sbírky poezie.

 • BÍLÝ, Aleš. ...a vítr chytit za pačesy!. Červený Kostelec, 2015. K objednání zde.
 • BÍLÝ, Aleš. Jak pejsek a kočička pěstovali buřty. Červený Kostelec, 2017. K objednání zde.

Věra KOPECKÁ (14. 7. 1951 Turnov) - básnířka a překladatelka z polštiny. Členka sdružení východočeských spisovatelů, Organizuje česko-polské broumovské Dny poezie.

 • KOPECKÁ, Věra. Malá obrazárna ticha. Praha, 2000. K objednání zde.
 • KOPECKÁ, Věra. Slovní hříšky, sloní hříčky. Broumov, 2020. K objednání zde.

okres Jičín

 • Karel Jaromír ERBEN (7. 11. 1811 Miletín – 21. 11. 1870 Praha) - básník, prozaik, sběratel lidové slovesnosti, historik, národopisec, jazykovědec, překladatel z ruštiny, editor staročeské literatury.

  Odkaz do digitální knihovny: Erben

 • Karel Václav RAIS (4. 1. 1859 Lázně Bělohrad – 8. 7. 1926 Praha) - prozaik, básník, pedagog, osvětový pracovník, autor knih pro mládež.

  Odkaz do digitální knihovny: Rais

 • Václav ŠOLC (23. 8. 1851 Hronov – 12. 93 1930 Praha) - herec, básník. Politické práce.
 • Václav ČTVRTEK (4. 4. 1911 Praha – 6. 11. 1976 Praha) - spisovatel a rozhlasový pracovník, autor pohádek, rozhlasových a filmových her pro děti a mládež, též prózy pro dospělé.
 • Eduard ŠTORCH (10. 4. 1878 Ostroměř – 25. 6. 1956 Praha) - učitel, historik, archeolog, spisovatel, autor knih pro mládež.

Stanislav RUDOLF (16. 2. 1932 Jičín) - redaktor časopisů pro mládež, prozaik, autor dívčích románů a televizních her.

 • RUDOLF, Stanislav. Metráček : nemožně tlustá holka. Praha, 1990. K objednání zde.

Václav FRANC (26. 10. 1961 Jičín) - zubař, spisovatel, básník, organizátor literární soutěže Řehečská slepice.

 • FRANC, Václav. Povídky z děravé kapsy. Brno, 2018. K objednání zde.
 • FRANC, Václav. Klíče, mobil, brejle!. Jindřichův Hradec, 2020. K objednání zde.

Draga ZLATNÍKOVÁ (1943 Jičín) - básnířka, překladatelka ze srbochorvatštiny, kulturní pracovnice. Členka Literárního spolku v Jičíně.

 • ZLATNÍKOVÁ, Draga a Dagmar HAVLOVÁ. Opožděná chůze k duze. Hradec Králové, 1991. K objednání zde.
 • ZLATNÍKOVÁ, Draga a Zdeněk MLČOCH. Nápovědy. Modřišice, 2006. K objednání zde.

Luděk FRÝBORT (25. 8. 1933 Jičín - 20. 11. 2019 Hannover) - exilový spisovatel a publicista, cestovatel, geolog. Od r. 1979 žil v Hannoveru.

 • FRÝBORT, Luděk. Z blízka i z daleka bez růžových brýlí, aneb, Putování mezi poledníky a rovnoběžkami proti proudu ustálených představ.... Praha, 2009. K objednání zde.
 • FRÝBORT, Luděk. Praotcové: příběh z času, v němž se z jazyka slovanského a obyčeje keltského rodil způsob český. Praha, 2001. K objednání zde.

Ilona PLUHAŘOVÁ (4. 2. 1973 Jičín) - autorka pohádek, regionální historička.

 • PLUHAŘOVÁ, Ilona. Stulík a Silenka. Valdice, 2009. K objednání zde.
 • PLUHAŘOVÁ, Ilona, Xaver METZGER, Martin METZGER a Jan PLUHAŘ. Žabolo a vešák Nefeš = Froscholo und Unfesch. Valdice, 2019. K objednání zde.

 

okres Trutnov

 • Marie KUBÁTOVÁ (8. 8. 1922 Praha – 6. 6. 2013 Vrchlabí) - prozaička a dramatička, autorka povídek a pohádek inspirovaných krkonošským folklorem.

  Odkaz do digitální knihovny: Kubátová

 • Václav HAVEL (5. 10. 1936 Praha – 18. 12. 2011 Hrádeček u Vlčic) - politik, dramatik a spisovatel. Prezident Československa (1989-92) a České republiky (1993-2002).
 • Karel ČAPEK (9. 1. 1890 Malé Svatoňovice – 25. 12 1938 Praha) - spisovatel a dramatik, autor knih pro děti, překladatel, novinář, literární a divadelní kritik.
 • Josef ČAPEK (23. 3. 1938 Hronov – 13. 4. 1945 Bergen-Belsenu) - malíř, karikaturista, knižní grafik, ilustrátor, novinář, básník, prozaik a dramatik, redaktor, výtvarný kritik a teoretik.
 • Václav HANKA (10. 6. 1791 Hořiněves - 12. 1. 1861 Praha) - básník, překladatel, filolog - slavista, literární historik, editor, knihovník Národního muzea, objevitel tzv. Rukopisů

  Odkaz do digitální knihovny: Hanka, rukopisy (Zelenohorský, Královédvorský)

Jaroslav KRATĚNA (18. 8. 1947 Dvůr Králové nad Labem) - textař, dobrodruh, autor dobrodružných románů a autor cestopisů z cest po Spojených státech amerických.

 • KRATĚNA, Jaroslav. Whisky nemluví: básně a texty písňové & poetické hříčky se slovíčky. Třebíč, 2017. K objednání zde.
 • KRATĚNA, Jaroslav. Poslední zlato z Yukonu. Praha, 2009. K objednání zde.
 • KRATĚNA, Jaroslav. Zlatá hora. Třebíč, 2012. K objednání zde.

Petr PROUZA (15. 7. 1944 Trutnov) - redaktor, básník a prozaik. Autor reportáží, recenzí a úvah, překladatel z němčiny.

 • PROUZA, Petr. Tajemství anděla. Praha, 2011. K objednání zde.

Antonín ŠLECHTA (17. 11. 1965 Trutnov) - pracovník ve vodárenství, spisovatel, básník.

 • ŠLECHTA, Antonín a Stanislav ŠPELDA. Ptala se mne na štěstí. Křenovice, 2018. K objednání zde

Václav ŽĎÁRSKÝ (26. 11. 1951 Vrchlabí - 24. 1. 2020 Nový Bydžov) - spisovatel, básník, písničkář a farář Československé církve husitské.

 • ŽĎÁRSKÝ, Václav a Ivana NOBLE. Boží ZOO. Hradec Králové, 2018. K objednání zde
 • ŽĎÁRSKÝ, Václav. Chemička, má láska. Hradec Králové, 2020. K objednání zde

Hana HINDRÁKOVÁ (1982 Trutnov) - spisovatelka, cestovatelka a humanitární pracovnice.

 • HINDRÁKOVÁ, Hana. Svítání nad savanou: než se rozední, zbývá jim poslední tanec. Frýdek-Místek, 2020. K objednání zde

Doporučené seznamy

Knihovníci doporučují svůj region

Nechte se inspirovat zajímavými tipy na četbu, poznejte naše regionální autory které doporučují knihovníci a knihovnice z našeho regionu. Jako bonus na vás čekají zajímavé tipy na výlety inspirované právě literaturou. Pro více informací klikněte na mapu.
 

Mapa-kraje-web.png