Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Vzdělávání > Mozek v pohybu

Mozek v pohybu

Nenechte zahálet svůj mozek! Protože je třeba jej neustále procvičovat, přichystali jsme si pro Vás několik úkolů. Pod názvem se vždy skrývá daný úkol a správné řešení naleznete pod posledním bodem.


Sestavte zpřeházená písmena tak, abyste dostali symboly Velikonoc.


Fb_Trenovani-pameti-I.png

České velikonoční tradice jste si v předchozím úkolu našli v přesmyčkách. A co tradice v jiných zemích? Zkuste přiřadit zemi (číslo) ke správné tradici (písmeno).


Fb_Trenovani-pameti-II.png

Velikonoce jsou plné barev. Víte, co znamenají na velikonočních vajíčkách? Červená je symbol lásky, nového života a ochrany před démony. Zelená je symbolem mládí, přírody, a jara. Žlutá je barva slunce a odkazuje také na legendu o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato. Modrá je barva čistoty a víry. Pokuste se odhadnout, jaká barva vznikne smícháním uvedených barev. Poté napište co nejvíce věcí, které mají danou barvu.


Fb_Trenovani-pameti-III.png

Šafrán karpatský je jedním z prvních kvetoucích poslů jara. Pokuste se z písmen obsažených v názvu této rostliny vytvořit co nejvíce dalších slov. Můžete použít libovolných počet písmen, ale nesmíte přidávat další nebo měnit dlouhá na krátká apod. Tvořit můžete jakékoliv slovní druhy.


Fb_Trenovani-pameti-IV.png

V jednom z předchozích cvičení jsme si hráli s barvami. Dnes si připomeneme rčení, ve kterých se barvy také vyskytují, a Vy je zkuste doplnit.


Fb_Trenovani-pameti-V.png

Podívejte se na uvedené dvojice slov a zkuste přijít na to, co mají společného. Příklad: zebra a námořník. Oba mají společné pruhy – námořník na oblečení a zebra na kůži.


Fb_Trenovani-pameti-VI.png

České filmy máme rádi a některé hlášky z nich už téměř zlidověly. Vybavíte si, ve kterých filmech zazněly tyto věty?


Fb_Trenovani-pameti-VII.png

Tentokráte trochu potrápíme pravou mozkovou hemisféru a procvičíme si kreativní myšlení. Knihovny mají zatím zavřeno, ale jistě víte, že v nich najdete literaturu mnoha žánrů (detektivky, cestopisy, milostné romány, fantasy atd., atd.) Na obrázku jsou různé symboly a vy popusťte uzdu fantazii a kreativitě a zkuste vymyslet, co by který symbol mohl označovat jako literární žánr.

Fb_Trenovani-pameti-VIII.png

Najděte na obrázku čarodějnici se třemi žlutými záplatami.
Spočítejte, kolik je na obrázku lampionů.
Najděte dva stejné čarodějnické klobouky.
Na jaké nástroje hraje kapela?

Fb_Trenovani-pameti-IX.png

Doplňte chybějící části pranostik k jednotlivým měsícům.

Fb_Trenovani-pameti-X.png

Návštěvní sezóna hradů a zámků se letos bohužel opozdila, ale těšit se můžeme už teď. Najděte ve větách schované názvy východočeských hradů a zámků.

Fb_Trenovani-pameti-XI.png

Slovy Karla Hynka Máchy, máj je lásky čas. Doplňte druhou postavu do známé dvojice.

Fb_Trenovani-pameti-XII.png

Tentokrát si budeme hrát s čísly a vymýšlet tzv. asociace. Zkuste si k číslu na řádku vybavit různé významy a souvislosti, které vás napadnou (činnosti, názvy filmu, symboly, přísloví atd.) Např. číslo 1 – jednička jako výborná známka ve škole, silnice první třídy, v jednoho Boha věřit budeš, jedna vlaštovka jaro nedělá…

Fb_Trenovani-pameti-XIII.png

Najděte v textu názvy 14 českých a moravských řek.

Fb_Trenovani-pameti-XIV.png

Odeberte ze slova jedno písmeno na libovolném místě tak, aby vzniklo jiné smysluplné slovo. Např. okno – oko.

Fb_Trenovani-pameti-XV.png

S cestováním do zahraničí to letos zřejmě bude komplikovanější. Nic nám ale nebrání zavzpomínat si, vybavit si známé památky a přiřadit je k městům, kde se nacházejí.

Fb_Trenovani-pameti-XVI.png

I. Přesmyčky: kraslice, beránek, pomlázka, koleda, jidáše, zajíček, mazanec, kočičky

II. Velikonoční zvyky: 1D, 2E, 3B, 4F, 5G, 6H, 7C, 8A

III. Barvy: oranžová (pomeranč, mandarinka), fialová (fialka, čokoláda Milka), zelená (tráva, limetka), hnědá (hlína, uhlí), růžová (růže, rtěnka), šedá (myš, knihovna), tyrkysová (moře, obloha)

IV. Šafrán karpatský: pata, taška, Franta, škarpa, rána, trapas…

V. Rčení: modré, červenou, růžova, zelení, zlaté, černá

VI. Dvojice slov: kapsa, alkohol, půda, paměť, uši, mísa

VII. České filmy: Dívka na koštěti; Pelíšky; Vesničko má středisková; Vrchní prchni; Slunce, seno a pár facek; Limonádový Joe

IX. Pálení čarodějnic: sedí vpravo na lavičce v červeném; 5 lampionů; klobouky hráče na flétnu a na hlavě psa; nástroje: tahací harmonika, kytara, buben, flétna a kontrabas

X. Pranostiky: Únor bílý, pole sílí; Březen, za kamna vlezem; Duben, ještě tam budem; Studený máj, v stodole ráj; Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři; Medardova kápě, 40 dní kape; Svatá Markyta hodila srp do žita; Co červenec neuvaří, srpen nedopeče.

XI. Skrývačky: Potštejn, Opočno, Litomyšl, Náchod, Pecka, Trosky, Choltice, Litice.

XII. Dvojice: Hamlet a Ofélie; Břetislav a Jitka; Faust a Markétka; Maková panenka a motýl Emanuel; Krasomila a Miroslav; Radúz a Mahulena; Evžen Oněgin a Taťána; Robin Hood a Marianna.

XIII. Čísla:
11: Klapzubova jedenáctka; pivo 11; film Jedenácté přikázání; písnička Je nás jedenáct; kniha Jedenáctý bílý kůň...
7: sedm trpaslíků; kniha Sedm let v Tibetu; sedm let neštěstí, když se rozbije zrcadlo; zelený jako sedma, když je někomu špatně; pohádka Sedmero krkavců, film Sedm statečných...
3: pohádky - Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Tři bratři, Tři oříšky pro Popelku, Třetí princ; v pohádkách král mívá obvykle tři syny nebo tři dcery; kniha Tři mušketýři; Klanění tří králů, Třetí říše…
5: špatná známka; páté kolo u vozu; písnička Pátá; anglický čaj o páté; plete páté přes deváté; kniha Pět neděl v balónu; pěticípá hvězda (pentagram); film Číslo 5 žije…
12: poledne; počet apoštolů; pohádka O 12 měsíčkách; dvanáctník (část střeva); film Dvanáct rozhněvaných mužů; 12. století…
10: pivo; desatero přikázání; kniha 10 malých černoušků; desetiboj; deset prstů na rukou a nohou; desetinná čísla; desetikoruna; desátek (daň)...

XIV. Řeky: Mže, Svratka, Morava, Úpa, Cidlina, Chrudimka, Litavka, Malše, Vltava, Otava, Bečva, Odra, Bělá, Jizera.

XV. Slova: závora, humr, rám, efekt, koule, plž, ústav, brok

XVI. Cestování: 1H, 2J, 3E, 4F, 5A, 6I, 7D, 8B, 9G, 10C