Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Services > Co číst

Co číst

Sekce Co číst Vám přináší přehled vybraných aktuálních novinek. Po rozkliknutí názvu knihy se dostanete přímo na záznam v katalogu, kde si knihu můžete objednat.


Cina.pngČína: Ilustrované mýty a legendy
Stručný a přitom komplexní přehled čínských mýtů a legend. Dočtete se, na kterých památkách jsou dochovány známky čínské lidové tradice a odkud přesně pocházejí. Díky systematické chronologii se dozvíte mnohé i o základní historii největší východní mocnosti.

Fenomen-Ringhoffer.pngFenomén Ringhoffer
V roce 2017 jsme si připomněli 200 let od narození Františka Ringhoffera, zástupce čtvrté generace významné podnikatelské rodiny činné v prostoru českých zemí. Pražská podnikatelská rodina Ringhofferů spoluvytvářela nejen dějiny Prahy a českých zemí, ale i celé habsburské monarchie. Kniha se snaží postihnout historii rodiny i jejího podnikání z různých aspektů. Čtenář zde najde jak kapitoly k původu a počátkům podnikání rodiny, k výrobě železničních vagonů, tak k pivovarskému podnikání i k průnikům rodiny do automobilového průmyslu. Stranou nezůstala ani rodinná sídla v Praze, celkový vliv smíchovského podniku na urbanismus města, jakož i rodinná sídla a majetky v systematicky budovaném dominiu, dnes prostoru nazývaném Mikroregion Kamenice – Velké Popovice. Nalezneme zde i kapitolu věnovanou konkurenci Ringhofferů a celkovému ekonomickému prostředí, sociálnímu programu péče o zaměstnance či pronikání rodiny do politiky.Notebook-pro-seniory.pngNotebook pro seniory
Nebojte se a naučte se pracovat se svým novým notebookem. Nyní už se nemusíte bát používat notebook, který může na první pohled vypadat hodně komplikovaně. S touto knihou můžete odhalit všechny výhody moderních přenosných počítačů se systémem Windows 10. Naučíte se, jak se vyhnout problémům a případně je bezpečně vyřešit, jak používat internet k hledání informací, zábavě i komunikaci a jak se orientovat v operačním systému.Pribehy-zemepisnych-nazvov.pngPríbehy zemepisných názvov Vysokých Tatier
Příběhy zeměpisných názvů přinášejí čtenářům netradiční pohled na dobře známé i odlehlé kouty Vysokých Tater. Zpočátku byly tatranské názvy spojené především s vlastnickými vztahy, později zanechali svoji pečeť v tatranské toponymii lovci, bylinkáři, hledači pokladů, pastýři, dřevorubci, horníci a uhlíři. V 17. a 18. století přicházeli do Tater první podtatranští badatelé, kteří zpočátku přebírali původní lidové názvy a později je nahrazovali spisovnými i latinskými variantami. Kromě toho ovlivnily názvosloví slovenské části Tater i různé menšiny, jako spišští Němci, goralské etnikum či Poláci. V období Rakouska-Uherska se přidaly i maďarské názvy. Názvosloví se vyvíjelo i v novodobé historii, kdy zejména horolezci měli potřebu pojmenovat kvůli orientaci ve složitém terénu pro běžného turistu bezvýznamné věžičky, pilíře, žleby…
Kniha jistě osloví všechny milovníky Vysokých Tater.
Slava-amamterske-fotografie.pngSláva amatérské fotografie
Katalog výstavy Národního technického muzea.
Výstava sláva amatérské fotografie vzdává hold fotografům organizovaným v českých fotoamatérských klubech. Amatérské hnutí mělo od svého vzniku nemalý vliv na vývoj české fotografie, na její uplatnění, význam i formu. Amatérští fotografové se fotografii oddávali ze záliby, ale této ušlechtilé zábavě věnovali nemálo času a energie. Jejich práce měla často na svou dobu vynikající úroveň. Přesto drtivá většina autorů upadla v zapomnění a jejich fotografie jsou dnes z velké části ztraceny. Výstava i kniha jsou tak připomenutím jedné z významných etap vývoje české fotografie.Sumperak-ztrata-planu.pngŠumperák: Ztráta plánu
Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal legendou, nejstavěnějším domem v Československu. Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obávali, že zkazí charakter české vesnice.
Autorská kniha Tomáše Pospěcha v grafické úpravě Milana Nedvěda je osobitou interpretací tohoto fenoménu. Autor se na příkladu šumperáku zamýšlí nad architekturou té doby i nad otázkou originality a sériovosti. Společně s tím, jak se s každou novou realizací rozmazával plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén šumperák.
Umeni-kaligrafie.pngPodrobný obrazový průvodce uměním kaligrafie
Písmena skvěle komunikují prostřednictvím slov a příběhů, které vyprávějí. Jejich nedílnou součástí je ale také vizuální podoba.
Ať již se ve světě kaligrafie a krasopisu teprve rozkoukáváte, anebo se v něm již dobře orientujete, tato kniha bude inspirativním a užitečným pomocníkem ve vaší umělecké tvorbě. Protože existuje spousta nových věcí, které stojí za to se naučit. Naleznete zde i informace o nejrůznějších tradičních, moderních i digitálních nástrojích, učební vzory k procvičení jednotlivých abeced včetně jejich charakteristických vlastností a technik, i průvodce po klasické kaligrafii zaměřené na kurzívu.
Varime.pngVaříme bez hladových potravin
Stává se vám, že se nacpete k prasknutí, ale po chvíli si vaše tělo žádá další jídlo? Saháte-li po tzv. „hladových potravinách“ s vysokým glykemickým indexem, přinese vám to chvilkové uspokojení a rychlý nárůst hladiny cukru v krvi, tělu však neprospějete. Proto byste raději měli volit potraviny s nízkým glykemickým indexem. V této knize naleznete 40 receptů na nízkoglykemické dobroty zahrnující studená jídla, hlavní chody i lahodné sladké dezerty, které si můžete dopřát zcela bez výčitek svědomí. 


                                    Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství

Archiv - Co číst